13:51 26. September 2017
Tallinn+ 14°C
Kuula otse
Yoshinori Ohsumi

Nobeli meditsiinipreemia võitis jaapanlane Yoshinori Ohsumi

© REUTERS / HANDOUT
Uudised
lühendatud link
4920

Tänavuse Nobeli meditsiinipreemia pälvis jaapanlasest rakubioloog Yoshinori Ohsumi autofaagia mehhanismi avastamise eest.

TALLINN, 3. oktoober — Sputnik. Autofaagia on täpselt reguleeritud protsess, mis mängib normaalset osa rakkude kasvus, arengus ja homöostaasis, mis aitab säilitada tasakaalu sünteesi ja lagunemise ning sellele järgneva rakuliste toodete ringlussevõtu vahel. See on oluline mehhanism, mille abil nälgiv rakk paigutab ümber toitaineid tarbetutest protsessidest olulisematele protsessidele. Protsessi häirimine võib põhjustada Parkinsoni tõbe ja diabeeti, teatas BNS.

Teadlased täheldasid esmakordselt 1960. aastatel, et rakud võivad ise oma sisu hävitada. "Raskused selle nähtuse uurimisel tähendasid, et selle kohta oli väga vähe teada kuni Yoshinori Ohsumi eksperimentideni pärmiga 1990. aasta alguses. Teadlane selgitas autofaagia mehhanismi pärmis ja näitas, et samasugust mehhanismi kasutatakse ka inimrakkudes. Ohsumi avastused on viinud uue paradigmani mõistmises, kuidas rakud oma sisu ümber töötlevad," märkis Nobeli preemia žürii.

71-aastane Ohsumi sai doktorikraadi 1974. aastal Tokyo ülikoolis ja on praegu Tokyo Tehnikainstituudi professor. Ta on olnud aktiivselt seotud erinevate teadusvaldkondadega. 1988. aastal asutas ta oma labori, milles hakkas uurima valgu degradeeruumist vakuoolis. Ta tegi katseid pärmirakkudel, mida kasutatakse seesugustes uuringutes küllalt sageli mudelorganismina, kuna võimaldavad tõmmata paralleele inimese rakkudega, vahedas ERR.

Nobeli preemiaga kaasneb kaheksa miljoni Rootsi krooni (834 000 eurot) suurune preemiasumma. Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhind on üks viiest algsest Nobeli auhinnast. Selle auhinna saaja otsustab Stockholmi Karolinska Instituut.

2015. aastal pälvis meditsiinipreemia kolm teadlast: USAs töötav iirlane William C. Campbell, jaapanlane Satoshi Ōmura ja hiinlane Youyou Tu. Neist kaks esimest uurivad parasiite ning tänu nende uuringutele avastati parasiidimürk avermektiin.

Kolmas teadlane Youyou Tu on välja töötanud uue ravimi malaariale. Ühtlasi on Youyou Tu 12. naine, kes pälvis Nobeli meditsiiniauhinna. Huvitav on ehk teada sedagi, et kõik kolm eelmainitud teadlast olid preemia pälvimise ajal üle 80 aastased.

Tagid:
Nobeli meditsiinipreemia, Yoshinori Ohsumi, maailm, Jaapan

Peamised teemad