21:09 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB75.4433
Süüria sõjaväelased Aleppos

Venemaa avaldas kahetsust USA otsuse üle peatada Süüria-kõnelused

© Sputnik / Mikhail Alaeddin
Uudised
lühendatud link
30 0 0

USA diplomaadid peatavad Venemaaga kõnelused 9. septembril USA välisministri John Kerry ja tema Venemaa kolleegi Sergei Lavrovi vahel saavutatud Süüria relvarahu kokkuleppe elustamise üle.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Vene välisministeerium avaldas esmaspäeva õhtul kahetsust seoses USA otsusega peatada Süüria relvarahukõnelused, öeldes, et Washington püüab veeretada vastutust ebaõnnestumise üle Moskvale.

USA peatas esmaspäeval läbirääkimised Venemaaga Süüria relvarahu elustamise ja džihadistide vastase ühise sõjalise keskuse moodustamise üle, teatas BNS.

"See oli otsus, mida ei tehtud kergekäeliselt," ütles USA välisministeeriumi kõneisik John Kirby, süüdistades Venemaad ja tema liitlasi Süürias rünnakute hoogustamises tsiviilpiirkondade vastu.

Valge Maja kõneisik Josh Earnest märkis omakorda, et "kõigi kannatus Venemaaga sai otsa". Ta rõhutas, et USA ja Venemaa relvajõud jätkavad sidekanalite kasutamist, mis seati sisse selleks, et vältida teineteise teele sattumist "terroritõrjeoperatsioonide ajal Süürias".

Kirby sõnul kutsub aga USA koju oma esindajad, kes saadeti Genfi, et luua koos Venemaaga ühine keskus rünnakute koordineerimiseks džihadistide vastu.

Washington süüdistas Moskvat, et see ei avalda Süüria presidendi Bashar al-Assadi valitsusvägedele survet rünnakute peatamiseks tsiviilsihtmärkidele.

Moskva aga süüdistab omakorda Washingtoni, et too ei suutnud eraldada "mõõdukaid" mässulisi Al-Qaeda ja Islamiriigiga seotud džihadistidest.

Kirby sõnul Venemaa "ei soovinud või ei suutnud tagada seda, et Süüria režiim oleks kinni pidanud sammudest, millega Moskva nõustus". "Selle asemel valisid Venemaa ja Süüria režiim sõjalise kursi jätkamise, mis on vastuolus vaenutegevuse peatamise leppega, näidates seda oma intensiivistunud rünnakutega tsiviilpiirkondade vastu," ütles Kirby.

Ta süüdistas Moskvat ja Damaskust selliste eluliselt tähtsate taristute nagu haiglate ründamises ning humanitaarabi kohaletoimetamise takistamises.

"Me avaldame kahetsust Washingtoni sellise otsuse üle," ütles ministeeriumi kõneisik Maria Zahharova, rõhutades, et USA püüab pärast seda, kui "ise ebaõnnestus kokkulepitud sammude täitmises, veeretada vastutust kellelegi teisele".

 

Tagid:
vaherahu, Välisministeerium, Maria Zahharova, Venemaa, USA, Süüria

Peamised teemad