21:19 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1354
 • RUB75.4433
Kersti Kaljulaid

Kaljulaidist võib saada julge rahvalähedane riigipea

© REUTERS / INTS KALNINS
Uudised
lühendatud link
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
5922

Eesti presidendiks valitud Kersti Kaljulaidist saab julge riigipea, kinnitasid esmaspäeval Leedu eksperdid ja Kaljulaidi endised kolleegid. Kaljulaid ise ütles, et kavatseb presidendina inimestega suhelda, sest see ongi suures osas riigipea töö.

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Eesti on jõudnud oma arengus sinnamaani, kus on vaja teha otsustavaid uusi samme, ütles esmaspäeval presidendiks valitud Kersti Kaljulaid "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus. "Ka president Ilves on seda omajagu teinud. Loomulikult ma lähen välja rahvaga rääkima," kinnitas ta.

"President peab alati olema seal, kus olukorrad on keerulised ja presidendil peab olema nendeks olukordadeks valmis oma meetod ja oma suhtlusvõrgustik nii riigis sees kui ka riigist väljaspool," lisas Kaljulaid, teatas BNS.

Kaljulaiu sõnul ei ole Eestis praegu väga põletavaid probleeme, kuid ta tõdes, et väliskeskkond on muutlik ja ajad heitlikud.

"Meie oleme oma majandusarengus jõudnud sinnamaani, kus peame tegema uued otsustavad ja julged sammud. President ei saa seda kõike teha, aga president saab olla nõudlik, samas abivalmis selleks, et me võiksime neid küsimusi arutada kõikide poliitiliste jõudude ja Eestimaa inimestega," rääkis Kaljulaid.

Vastates sotsiaalteadlase Marju Lauristini mõne päeva tagusele kommentaarile, et riik tuleks kodanikele tagasi anda, ütles Kaljulaid, et kui kodanikud on aktiivsed, siis ei saa riik neil käest libiseda. Tema sõnul on Eesti kodanikuühiskond muutunud üha aktiivsemaks.

Küsitlus

Kas toetate Kersti Kaljulaidi valimist presidendiks?
 • Jah
  26.0% (13)
 • Ei
  36.0% (18)
 • Kes see on?
  22.0% (11)
 • Mul ükskõik
  16.0% (8)
Hääleta: 50

Leedu rahandusminister Rasa Budbergytė, kes töötas kuus aastat koos Kaljulaidiga Euroopa Kontrollikojas (ECA), meenutas, kuidas ECA liikmed boikottisid 2014. aastal pärast Krimmi annekteerimist lõunasööki Vene suursaadikuga. "Tema (Kaljulaid) oli algataja ja me ühinesime tema keeldumisega einestada koos Vene saadikuga," ütles Leedu rahandusminister.

Vilniuse ülikooli rahvusvaheliste suhete ja politoloogia instituudi eksperdi Liutauras Gudžinskase sõnul oli parteitu kandidaat riigikogu võimuparteide ja opositsiooni kompromisskandidaat. Gudžinskase hinnangul hakkab Eesti järgmine riigipea rõhutama korruptsioonivastast võitlust, majanduslikku konkurentsivõimet ja sugude võrdsusega seotud teemasid.

"Kui võrrelda meie presidendiga, siis Dalia Grybauskaitė on ettevaatlikum. Kaljulaid ütleb julgelt ja avalikult oma seisukohad välja. Usun, et ta õhutab ühel või teisel viisil neis küsimustes mõttevahetust," ütles politoloog.

Eesti riigikogu valis esmaspäeval Kaljulaidi 81 poolthäälega presidendiks. Kaljulaid astub ametisse 10. oktoobril.

Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
Tagid:
valimised, Kersti Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad