11:18 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Uudised
lühendatud link
Eesti presidendivalimised 2016 (93)
21850

Ajaleht Eesti Ekspress vihjab kolmapäeval Eesti uueks presidendiks valitud Kersti Kaljulaidist kirjutades, et tal võis 1990ndatel aastatel olla seoseid Eesti signaalluurega.

TALLINN, 5. oktoober — Sputnik. Valitsussides, mis tegeles riigiasutuste eriside ja signaalluurega, töötas 1990ndatel kõrgel kohal ka Taavi Talvik, kes oli Kaljulaidi esimene abikaasa, märgib Ekspress. 2001. aastal moodustati Teabeteenistuse ja Valitsusside baasil Teabeamet ehk Eesti välisluure.

"Suur osa Kaljulaidi 1990. aastate tööelust oli seotud sidevahendite ja traadivedajate maailmaga. Aastatel 1997-1999 oli ta Unineti juhatuse liige. Hilisemate ühinemiste ja ümberkorraldamiste raames on tollasest Uninetist saanud tänane Elisa Eesti. Enne seda töötas Kaljulaid Eesti Telefonis ja veel varem firmas nimega Haberst, mis tegeles Siemensi sidetehnika impordiga. Muu hulgas rentis Haberst sõiduautosid riigiasutusele Valitsusside. Valitsusside ostis ka Siemensi tehnikat," edastab BNS.

Ajaleht toob välja ka Kaljulaidi praeguse abikaasa Georgi-Rene Maksimovski võimaliku seose Teabeametiga. "Kersti Kaljulaid ütles: mu mees tegi salajast tööd. Hiljem täpsustas Kaljulaidi meeskond, et abikaasa töötas Riigi Infosüsteemide Keskuses ja tal oli riigisaladuse luba."

"Sõna võttis ka Teabeameti juht Mikk Marran, kes teatas Maksimovski kohta: „Selle nimega inimene ei ole teabeametis töötanud ega tööta praegu." Teadjamad märkasid Marrani huvitavat sõnakasutust — „selle nimega inimene". Arvestades, et Teabeametis töötades saavad inimesed endale uue ning salajase nime, siis kas Teabeameti juhi sõnavalik oli ikka juhuslik?" küsis Eesti Ekspress.

Ekspress toob välja ka, et väidetavalt agiteeris Reformierakonna liige riigikogus Eerik-Niiles Kross agaralt Kaljulaidi vastu.

"Mõned inimesed ütlevad, et Krossi ja Kaljulaidi vahel juhtus midagi just ajal, kui Kaljulaid oli aastail 1999-2002 peaminister Mart Laari nõunik. Laar lasi Krossi 2001. aastal luurekoordinaatori kohalt lahti. Ametlik põhjus: krediitkaardi kasutamine isiklikuks otstarbeks," kirjutab Ekspress. "Ajalehtedes lisati põhjustena ka Krossi võimalik seotus kahtlaste raudtee-erastajatega ja mõned muudki tema tollased sammud. Üks allikas väitis Ekspressile, et Kaljulaid on aus inimene ja andis Laarile nõu: sahkerdajatest tuleb lahti saada. Sealt ka tüli Krossiga," kirjutas Eesti Ekspress.

Kaljulaid astu Vabariigi Presidendi kohale esmaspäeval 10. oktoobril.

 

Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (93)
Tagid:
Eesti Ekspress, luure, president, Kersti Kaljulaid

Peamised teemad