05:12 19. September 2019
Kuula otse
  • USD1.1053
  • RUB70.9405
Meedias avaldatud ülesvõtete analüüs viitab sellele, et tegemist on kolonni ründamise instseneeringuga

Eksperdid nimetasid rünnakut ÜRO humanitaarabikolonnile Aleppos instseneeringuks

© REUTERS / Ammar Abdullah
Uudised
lühendatud link
6831

Eksperdid võrdlesid rünnaku kohta meediaväljaannetes ilmunud foto- ja videosalvestisi, mis tehti konvoid saatnud Vene Föderatsiooni õhujõudude droonilt.

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. Rünnak ÜRO ja Süüria araabia punase poolkuu (SAPP) ühisele humanitaarabikonvoile 19. septembril on "hästi ettevalmistatud instseneering", selgub rahvusvahelise Süüria toetusgrupi (ISSG) sihtrühmade juures tegutseva sõltumatute ekspertide rühma esialgse uurimiskokkuvõtte järeldustest, mis sattusid RIA Novosti käsutusse.

Eksperdid võrdlesid rünnaku kohta meediaväljaannetes ilmunud foto- ja videosalvestisi, mis tehti konvoid saatnud Vene Föderatsiooni õhujõudude droonilt. Salvestistel on näha "haagisega veok, millele on laaditud selgelt ära tuntav suurekaliibriline miinipilduja ja et see liigub kolonni formatsiooni kattevarjus," märgivad eksperdid.

"Urm al-Kubra asub "Nusra" ("An-Nusra" — Venemaal keelustatud terrorirühmitus — toim.) relvarühmituse poolt kontrollitaval territooriumil, veelgi enam, see territoorium on tuntud kui terrorivõitlejate suure kontsentratsiooniga piirkond. 19. septembri sündmuste ülevaadetest on näha, et samas kohas ja samal ajal sooritasid "Nusra" üksused ulatusliku pealetungi Aleppo suunas, mida toetati massiivse suurtükkide, tankide ja reaktiivsüsteemide koondtulega," öeldakse dokumendis.

Су-34 Süürias
Министерство обороны РФ

Seejuures märgivad eksperdid, et meedias avaldatud ülesvõtete analüüs viitab sellele, et tegemist on kolonni ründamise instseneeringuga: ühe kolonnis olnud veoauto kabiin on terve ja "sellel pole jälgi lähedal toimunud plahvatusest, killutabamusi ega läbivaid vigastusi, hävinud on vaid koorem, mis on ära põlenud."

Lisaks sellele on veokite killuvigastuste servad kaetud roostega, teekate on ideaalne, ilma vigastusteta ja kui tegemist oleks tõesti olnud õhulöögiga, oleks "kogu teekate olnud selliseid pinnavigastusi täis," rõhutavad eksperdid.

Nad märgivad ka seda, et konvoi veokite vigastused ei vasta sellele, mis õhulöögi korral tekib: plahvatuse lööklaine piiratud ulatuse oleks veokid ja veose kastid vähemalt kummuli pööranud ja mürsuplahvatusest oleksid jäänud killud majade seintele õues. Fotode järgi otsustades lendas veokitel pealt ära vaid presentkate, autode rehvid olid vigastamata, pappkarbid olid oma kohal, majade seintel ei ole ühtegi pragu, märgivad eksperdid, lisades, et ühel karbil on näha jälgi väikestest kividest, mis tekivad väikese, kestata lõhkekeha plahvatusest.

Ekspertidele tundub kummaline ka pommilehter, mis väidetavalt olevat tekkinud õhulöögist: "Lehtri keskosa tõmbab objekte ligi, selle asemel, et neid eemale paisata. Kas see on must auk?"

"Selle esialgse analüüsi kokkuvõtteks võib järeldada, et tegemist on hästi ettevalmistatud instseneeringuga ehk "võltsitud" rünnakuga," rõhutatakse ettekandes.

RIA Novosti rahvusvahelise Süüria toetusgrupi (ISSG) sihtgruppidele lähedalseisev allikas märkis ekspertide järeldusi kommenteerides, et seda ettekannet esitleti sihtgruppide istungil ja saadeti tutvumiseks USA esindajatele, "kes väljendasid järelduste suhtes oma mittenõustumist".

Ööl vastu teisipäeva tulistati Süüria araabia punase poolkuu (SAPP) ja ÜRO humanitaarorganisatsioonide ühist abikolonni Aleppo piirkonnas. 18 veokit hävitati, üks SAPP kaastöötaja ja veel vähemalt 20 tsiviilisikut hukkusid.

Venemaa kaitseministeeriumis teatati, et konvoi ründamise ajal viibis selles piirkonnas koalitsioonivägede droon, mis on võimeline andma õhulööke maapinnal paiknevate sihtmärkide pihta.

 

Tagid:
abikonvoi, Süüria, Aleppo

Peamised teemad