21:29 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB75.4433
Vene riiklik gaasimonopol Gazprom

Valgevene ja Venemaa vahel puhkes energiahinnavaidlus

© REUTERS / MAXIM ZMEYEV
Uudised
lühendatud link
14 0 0

Valgevene teatas möödunud nädala lõpul, et tõstab naftajuhtme Družba kaudu tarnitava Vene nafta transiiditariifi 50 protsenti, mille Vene valitsus otsekohe tagasi lükkas ja väitis, et see nõue on vastuolus kahe riigi naftatarnekokkuleppega.

TALLINN, 6. oktoober — Sputnik. Valgevene president Aleksandr Lukašenko nõuab Venemaalt poliitilise lojaalsuse eest majandussoodustusi. Vastasel korral on ta lubanud Valgevene Euraasia majandusliidust välja viia ning läheneda Euroopale ja Hiinale. Venemaa on ähvardanud katkestada gaasitarned Valgevenele ja vähendanud nafta tarnimist Družba naftajuhtmes ning suunanud neist osa Soome lahe sadamatesse.

Družba toru mööda liigub Vene nafta läbi Valgevene Saksamaale, Poolasse, Tšehhisse, Slovakkiasse ja Ungarisse. Valgevenes jaguneb toru lõuna- ja põhjaharuks. Družba aastamaht on 50 miljonit tonni, mis moodustab kolmandiku Venemaa naftaekspordist, vahendas BNS.

Valgevene maksab praegu Vene gaasi eest 132 dollarit 1000 kuupmeetri kohta. Valgevene leiab, et tal on õigus saada gaasi siseturuhinnaga ehk 73 dollariga. Sel aastal on Valgevene maksnud ühepoolselt Gazpromile siseturuhinda ja on Venemaa väitel gaasi eest võlgu 300 miljonit dollarit.

Valgevene ei ole võlaga nõus ja viitab Euraasia majandusliitu kuulumisele, mis tähendab siseturul tolli- ja maksuvaba kauplemist. Venemaa väidab, et ühine gaasiturg luuakse alles 2025. aastal.

Ekspertide hinnangul on naftatransiidi tariifitõstmine järjekordne episood kahe riigi energiahinnavaidluses. Sel nädalal jätkuvad poolte kõnelused maagaasi hinna üle.

 

 

Tagid:
transiit, nafta, Gazprom, Valgevene, Venemaa

Peamised teemad