09:49 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
14931

Rainer Wendt kirjutas paksu raamatu sellest, et Saksamaal on asjad väga halvad. Pealkirjaks sai "Ohustatud Saksamaa" (sks. k. "Deutschland in Gefahr") ja selles saavad oma jao kõik: nii võimud, migrandid, kui ka Saksamaa ühiskond tervikuna, mis on väga-väga pehmeks muutunud.

TALLINN, 14.oktoober — Sputnik. Politseitöötajate ametiühingu juht Rainer Wendt oli politseinik üle 25 aasta ja ta teab suurepäraselt, milliste probleemidega korrakaitsjatel kokku puutuda tuleb ja milline on selle teenistuse pahupool.

Oma uues raamatus "Ohustatud Saksamaa" kritiseeris ta riigi kriminaalstatistika ilustamist ja kaaskodanike kartusi kuulda võtmast keelduvate õigusemõistjate ja poliitikute teovõimet.

Sputnik erikorrespondent Ilona Pfeffer kutsus Rainer Wendti stuudiosse ja palus tal rääkida oma raamatust ja Saksamaa võimustruktuuride puudustest.

"Kõiki "lahtiste uste poliitika" kriitikuid esitletakse meil parempoolsete radikaalidena ja paljud inimesed ei julge juba mõnda aega enam üldse avalikult kriitilisi märkusi teha. Need, kes seda "avatud uste poliitikat" esindavad, ütlevad aga otsesõnu: "Nad on kõik parempopulistid!" Selline diskussioonikultuur on meie demokraatiale kahjulik, sest nende kodanike osakaal, kes ei julge oma arvamust, näiteks põgenike küsimustes, avalikult välja öelda, ületab juba 50%. See on kollektiivne vabadusõigusest loobumine, mis on täiesti vastuvõetamatu! Inimesed eelistavad vaikida, kuid demokraatias ei saa vaikida."

"Partei "Alternatiiv Saksamaale" (sks. k. — Alternative für Deutschland, AfD) kasutab iga võimalust, et valitsuse kriitikuid enda poole meelitada ja teeb sellega kahjuks valitseval parteil elu kergeks. Tuleb AfD programmi põhjalikumalt süveneda, temaga sisuliselt polemiseerida, dialoogi pidada ja tema poliitilist liini kritiseerida. Minu arvates ei tohi tal levida lasta, parem, kui teda homme enam üldse ei oleks. Seda pole aga võimalik saavutada, kui käituda nagu CDU (Kristlik-demokraatlik liit), SPD (Sotsiaaldemokraatlik partei), "Rohelised" või Vasakpartei, mis AfD-d ignoreerivad ja maha vaikivad, pidades teda mingiks põrgu sigitiseks või natsideks sõimates. Nii suurendab AfD vaid oma poolehoidjate hulka. Isiklikult mina olen valmis temaga diskuteerima, kuid vaid sellepärast, et ma tahan, et AfD ei kasvaks enam ja jääkski igaveseks väikeparteiks."

"Mind ei aja keegi kunagi ära CDU-st ega aja mind AfD-sse!"

"Mõned arvavad, et inimesed peaksid ise oma julgeoleku eest hoolitsema. Luuakse rahva omakaitseüksusi, inimesed taotlevad luba gaasipüstolite omandamiseks. See on veel isegi hea variant, sest need inimesed on vähemalt seaduskuulekad. Teised lihtsalt võtavad kätte ja muretsevad endale relva. Ma ei pea seda õigeks, sest õigusriigis peab jõumonopol kuuluma riigile. Kuid riik peab seda monopoli ka kasutama, sest sellist monopoli väärt vaid selline riik, mis on võimeline oma kodanikke kaitsma."

"Kölnis hinnati olukorda valesti (2016. aasta uusaastaööl pandi Kölni südalinnas toime massiliselt ründeid kohalikele elanikele — toim), kuid põhiprobleem on selles, et me ei tahtnud kaua aega teada, mis toimub "paralleelmaailmas". Nende Põhja-Aafrikast pärit retsidivistide probleem Kölnis on olnud juba umbes kakskümmend aastat. Me võtame neid kinni kuni kaheksa korda päevas, kuid pole siiamaani suutnud vastata küsimusele: mida me peame nendega edasi tegema. Nüüd, migratsioonikriisi puhkedes said nad kõvasti "täiendust"."

"Olukorraga toimetulemine osutus riigile täielikult ülejõukäivaks. Õiguskaitseorganid ei olnud võimelised neid kurjategijaid trellide taha panema ega kodanikke nende retsidivistide eest kaitsma. See on tingitud õigusemõistmise ülesehitusest, samuti seadusandliku võimu ebajärjekindlusest. Tegemist on pea eranditult inimestega, kes tegelikult ei saa kunagi pagulase staatust. Seadusandja peaks kiiresti hoolitsema selle eest, et kaitsta elanikkonda kurjategijate eest võttes vastu seadused, mis näeks ette raskeid kuritegusid toime pannud isikute väljasaatmise. Nad tuleb saata deporteerimisvanglasse ja seejärel tõepoolest kodumaale tagasi."

"Praegu me justkui ütleks Põhja-Aafrika kurjategijate "paralleelmaailmale": sa võid teha mida tahes, Saksa riik ei tee sulle selle eest midagi."

"Mõnedesse piirkondadesse saame me täna minna vaid tugevdatud jõududega, sest politseinikke rünnatakse seal kohe ja nad on sunnitud oma elu kaitsma. See olukord on kestnud juba kaua, kuid viimasel ajal on see tendents veelgi tugevnenud — "paralleelühiskond" muutub järjest tugevamaks. Võib juhtuda, et me ei olegi enam võimelised neile vastu seisma, sest meil pole piisavalt jõudu ja olukord muutub liialt ohtlikuks."

"Kui kõik etnilised, poliitilised, religioossed konfliktid valguvad meie tänavatele, siis olukord tervikuna muutub samuti ohtlikumaks, kuid ma loodan, et me suudame siiski seda kontrolli all hoida."

"Görlitzi pargis (Görlitzer Park — uimastitega kauplemise paigana tuntud park Berliinis — toim.) õnnestus meie kolleegidel suurt edu saavutada: seal tabatakse suuri narkokoguseid ja palju kurjategijaid. Kuid selleks, et nendest kurjategijatest vabaneda, on vaja poliitikute sekkumist. Viimane deporteerimisvangla suleti möödunud aastal lihtsalt sellepärast et poliitikud ei olnud valmis selle ülalpidamiseks vahendeid eraldama. Õiguskaitse on tihti võimetu, mõnikord aga lihtsalt ei soovi oma otsustega ebaõigeid signaale anda ja meil on pigem õigussüsteem, kui õigusriik."

"Kui kohtunikud hakkavad kogu aeg tuginema vaid ühtede ja samade ekspertide arvamustele ja soodsatele sotsiaalsetele prognoosidele, siis süüdivaid kohtuotsuseid ei tulegi. Kohtunikud peavad mõistma, et rahvas, kelle nimel nad oma otsuseid teevad, jälgib tähelepanelikult, milliseid otsuseid langetatakse."

"Kui inimene Saksamaal oma elukohta muudab, siis on ta kohustatud kahe nädala jooksul end uues elukohas registreerima. Berliinis aga ei saa inimesed kolm kuud end registreerimisasutuses vastuvõtujärjekorda panna. See tähendab, et riik ei ole võimeline tagama struktuure, mis laseksid inimesel õiguspäraselt käituda. See ei ole õigusriik, see on selle vastand."

"Deporteerimisotsuse tegemist ei saa panna kohalikule linnapeale, see pädevus tuleb tagasi anda föderaalvõimudele. Me peame üle vaatama föderalismi (pädevuste jaotus Saksamaa föderaalvõimude ja liidumaade vahel). Föderatsioon ei saa anda kogu oma pädevaust liidumaadele, sest liidumaad ei saa kõige selle teostamisega hakkama."

"Ükskord omati peab lõppema suhtumine, et riik on nagu ettevõte, mida on võimalik privatiseerida oma tahtmise ja kapriiside järgi. Me peame taastama tugeva riigiaparaadi, riik peab investeerima oma struktuuridesse palju rohkem. Ei tohi lubada, et koolid lagunevad ja õpetajad ei saa laste kasvatamisega hakkama, sest klassis on liiga palju õpilasi. Riik, millel pole autoriteeti, pole mitte ainult nõrk riik. See on riik, mis lõpuks lakkab olemast õigusriik, sest seal hakkab maksma ainult tugevama ja rikkama õigus."

"Keegi ei taha elada kontrollitud maailmas, keegi ei taha totaalset videovalvet. Kõigega, mis politseile ülesandeks on tehtud, ei saa ega taha politsei tegelda. Kui me tahame üles panna videovalvet mingis kriminogeenses piirkonnas, siis ei tähenda see hoopiski, et me rikume sellega kellegi eraelu. See tähendab, et me tahame inimesi kaitsta."

"Ideaalsed politseioperatsioonid toimuvad ainult teleseriaalis "Sündmuskoht" (sks.k. — "Tatort")."

"Tegelike politseioperatsioonide käigus selgub alati, et midagi oleks võinud paremini teha. Meie, politsei, oleme õppimisvõimeline organisatsioon."

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

Tagid:
julgeolek, pagulased, Saksamaa

Peamised teemad