20:06 17. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1707
  • RUB73.1793
Siinseid EL idapiiri piirilõike peetakse üldiselt rahulikeks

Eesti piirivalvuritel tuleb valmis olla kontrollkäikudeks

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Uudised
lühendatud link
23 0 0

Euroopa piirivalveteenistus kavatseb hakata korraldama salajasi kontrollreide EL välispiiridele, et veenduda rahvuslike piirivalveteenistuste stressitaluvuses.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Amet kavatseb kontrollida oma rahvuslikes piirivalveteenistustes, sealhulgas Eestis teenivate kolleegide stressitaluvust. Kuni totaalsete õppuste alguseni kontrollivad piiride pidavust Soome, Saksamaa ja Slovakia piirivalvurid.

"Kuus EL liikmesriiki pakkusid end vabatahtlikult kontrollimisi läbi viima ja me valisime selleks välja kolme riigi piirivalveteenistused," ütles ameti juht Fabrice Leggeri, esinedes 12. oktoobril Euroopa Parlamendi kodanikuvabaduste komitee saadikute ees. Ameti kodulehel ei ole õppustest ja kontrollidest seni teatatud.

Euroopa uue teenistuse tegevuses osaleb ka Eesti, kuigi üsna tagasihoidlikult.

Vastavalt ameti pädevusele, mis talle anti EL suure migratsioonilaine kartuses, on Euroopa piirivalvuritel muuhulgas õigus ootamatult ja ulatuslikult kontrollida oma kolleege rahvusvahelistest piirivalveteenistustest nende valvsuse ja valmisoleku seisukohast ettenägematute olukordade lahendamiseks.

Fabrice Leggeri ütles saadikutele, et selliste kontrollkäikude metoodika ja plaanid pannakse lõplikult paika järgmisel nädalal. Arvatakse, et test võiks seisneda võltsitud dokumentidega piiri ületamise või ebaseaduslike immigrantide poolt piirist "läbimurdmise" katse tõkestamises.

Kõige rahulikum Euroopa piirilõik

On selge, et Balti riikide piirivalvuritel ei tasu suuri ja kalleid Euroopa piirivalveameti "pealelendamisi" karta. Siinseid EL idapiiri piirilõike peetakse üldiselt rahulikeks.

Tööd alustanud Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Ameti (endine Frontex) andmetel on selle aasta teise kvartali jooksul EL idapiir olnud kõige vaiksem piirilõik. Siin toimus vaid 11 348 ebaseadusliku piiriületamise katset, mis moodustab 15,1% sel perioodil Euroopa Liidu välispiiril fikseeritud kõikidest rikkumiskatsetest. Euroopa piirivalveteenistus märgib ebaseaduslike migrantide ebaseaduslike piiriületuskatsete arvu radikaalset vähenemist Venemaa-Soome piiril.

Aruandes mainitakse samuti, et neli viiendikku kõikidest ebaseadusliku sisenemise katsetest EL idapiiri kaudu oli seotud salakaubaveo, mitte ebaseadusliku migratsiooniga. Venemaa, Moldaavia ja Ukraina salakaubavedajad toimetavad erakordse leidlikkusega Euroopasse kasumlikke kaupu, eriti populaarsed on sigaretid, küll raadio teel juhitavate kummipaatide, droonide ja teiste eksootiliste ja traditsiooniliste viisidega.

Tagid:
Piiri- ja Rannikuvalve Amet, EL

Peamised teemad