07:23 03. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0906
  • RUB85.8405
Uudised
lühendatud link
33 0 0

USA välisminister John Kerry ja Vene välisminister Sergei Lavrov pidasid laupäeval Lausanne'is esmakordselt kahepoolseid kõnelusi pärast Ühendriikide otsust peatada kahe riigi dialoogiprotsess Süüria relvarahu üle.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik. Kerry ja Lavrov kohtusid Šveitsi linna hotellis enne laiemat Süüria sõja lõpetamisele suunatud rahvusvahelise kohtumise algust.

Esmalt pidasid USA ja Vene välisminister 40 minutit läbirääkimisi nelja silma all ning seejärel ühinesid nendega Saudi Araabia, Türgi, Egiptuse, Iraani, Jordaania ja Katari esindajad, vahendas BNS.

Mõlemad hindasid kohtumist positiivseks ja leppisid kokku, et ühendust hoitakse ka edaspidi.

Kerry hinnangul olid kõnelused pingelised, kuid puudus viha ja need möödusid siiras atmosfääris. USA välisministri sõnul käidi välja ka mitmeid uusi võimalikke lahendusi.

Vene välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Владимир Федоренко

Kerry ja Lavrov sõlmisid 9. septembril Süüria relvarahuleppe, mis pidas vastu nädala ning mille kokkuvarisemise järel on sõjategevus Süürias, eelkõige aga Aleppos hoogustunud. 

Lavrov ütles juba reedel, et tal ei ole järjekordsete Süüria kriisikõneluste suhtes erilisi ootusi.

Tema kahtlust jagas ka üks Prantsuse diplomaatiline allikas, kes ütles, et varasemate relvarahupüüete tulemuste põhjal on ta uute suhtes pisut skeptiline.

Kuna Süüria presidendi Bashar al-Assadi vägede pealetungi Ida-Aleppole kestab täie jõuga, püüavad pooled leida võimalusi lühikeseks jäänud relvarahu taastada.

Lavrov ütles reedel, et Venemaal ei ole kavas pakkuda välja uusi algatusi konflikti lahendamiseks. Selle asemel nõuab Moskva varasemate ÜRO resolutsioonide täitmist ja nurjunud USA-Vene relvarahuleppe taastamist.

Kerry ja Lavroviga liituvad Lausanne'is Süüria opositsiooni toetajad Türgi, Saudi Araabia ja Katar ning ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura.

Assadi režiimi peamine toetaja Iraan ütles, et ka peaminister Mohammad Javad Zarif võtab kõnelustest osa.

Samal teemal

Lavrov ja Kerry rõhutasid vajadust kiiresti jätkata Süüria kõnelusi
Lavrov ja Kerry tervitavad Süüria vaherahu
Venemaa avaldas kahetsust USA otsuse üle peatada Süüria-kõnelused
Lavrov ja Kerry arutasid Süüria, Ukraina ja Põhja-Korea olukorda
Tagid:
John Kerry, Sergei Lavrov, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad