04:06 20. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1588
  • RUB73.5585
Venemaa ja EL-i lipud

Montenegro läheb valima Lääne ja Venemaa vahel

© Sputnik / Владимир Сергеев
Uudised
lühendatud link
3710

Montenegros peetakse pühapäeval valimised, millega opositsioon loodab teha lõpu läänemeelse peaministri Milo Đukanovići veerandsajandi pikkusele võimule, kuid senine valitsusjuht hoiatab, et vastaste võit võib lõigata ära riigi tee NATO-sse ja üldvalimised tähendavad valikut Lääne ja Venemaa vahel.

TALLINN, 16. oktoober — Sputnik. Đukanović on olnud väikses Balkani riigis võimul alates 2006. aastast, mil see Serbiast lahku lõi. Tema juhtimisel on sõlmitud tihedad sidemed Läänega ning astutud samme NATO ja Euroopa Liiduga ühinemiseks.

Analüütikud aga ütlevad, et peaministril, keda vastased süüdistavad onupojapoliitikas, korruptsioonis ja sidemetes organiseeritud kuritegevusega, tekib pärast pühapäevaseid valimisi raskusi stabiilse valitsuse moodustamisega, vahendas BNS.

Viimaste arvamusküsitluste põhjal juhib Đukanovići Demokraatlik Sotsialistide Partei (DPS) vähem kui 40 protsendiga häältest. Sellise valimistulemuse põhjal oleks tal vaja valitsuse moodustamiseks koalitsioonipartnereid.

"Isegi kui DPS saaks koos poliitiliste liitlastega väikse enamuse, oleks see ebastabiilne," ütles valimisi jälgiva vaatluskeskuse direktor Zlatko Vujović.
Montenegro sai detsembris kutse NATO-sse, otsuse peavad ratifitseerima nii Podgorica kui alliansi liikmesriigid. Moskva on hoiatanud "tagajärgede" eest.

Montenegro suurim opositsioonierakond Demokraatlik Rinne nõuab avalikult tihedamaid sidemeid Venemaaga ning on nii EL-i kui NATO-ga liitumise vastu. Viimase asjus nõuab ta referendumit.

"Valimistulemus otsustab kindlasti, kas Montenegro ühineb NATO-ga, sest üks pool opositsioonist nõuab selgelt selle protsessi peatamist," ütles analüütik.

Ülejäänud opositsooni hulgas leidub erinevaid seisukohti — mõned on EL-iga liitumise poolt, kuid leiavad samuti, et NATO-ga ühinemine nõuaks referendumit. Samas on nad kutsunud ühendama jõude Đukanovići kukutamiseks.

NATO-ga liitumise küsimus lööb kahte leeri kogu 620 000 elanikuga riigi, kus mäletatakse veel alliansi 1999. aasta pommirünnakuid Jugoslaaviale, mille osa oli tookord ka Montenegro.

Tagid:
valimised, riigihuvid, Milo Đukanović, Montenegro, EL, Venemaa

Peamised teemad