14:05 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Uudised
lühendatud link
Panama paberid (27)
12471

USA uus president saab silmitsi seisma paljude lahendamata probleemidega, mida USA endine rahvusliku julgeoleku nõunik Mark Pfeifle võrdleb Foreign Policy's avaldatud artiklis pottidega pliidil, kus "Ukraina" silti kandvast potist ähvardab kogu vesi ära keeda.

Vladimir Matvejev, RIA Novosti Ukraina

Ukraina president on Forbesi andmetel Euroopa rikkaim riigipea ja vaatamata tema lubadustele juurutada Ukrainas uus aktivate riikitoomise traditsioon, ei ole ta midagi ära müünud ega juurutanud, kirjutab oma artiklis Mark Pfeifle.

Juhtivate Lääne ekspertide arvates muutub Ukraina USA uuele presidendile tõsiseks probleemiks, kuna sealsed reformid ei edene, korruptsioon vohab, oligarhid ei ole kuhugi kadunud ja tuntud ajakirjanike tapmiste eeluurimistega ei jõuta kuidagi lõpule.

"Riigi probleemid on kuum borš altkäemaksudest, vargustest, avalikust korruptsioonist ja isegi mõrvadest ja kõik see pole nii, nagu esmapilgul paistab," kirjutab Mark Pfeifle. Nagu märgib väljaanne, on Ukraina, nagu teisedki Washingtoni fiaskod: Liibüa, Süüria ja Islamiriik USA rahvuslikust eneseteadvusest juba kadunud."

Autor süüdistab USA lahkuvat presidenti Barack Obamat ja asepresident Joseph Bidenit liigpehmes reageerimiseks sellele, mida paljud Lääne analüütikud nimetavad "Venemaa agressiooniks". Tema arvates Barack Obama "delikaatne piitsa ja prääniku" poliitika ei töötanud ja juba ammu podisev Ukraina katel ähvardas hakata üle ääre ajama just Moskva ja Washingtoni suhete kriisi kõrghetkel külma sõja ajast alates."

Ukrainlasi endid paneb korruptsioon riigis ja pidevalt kasvavad tariifid hoopis rohkem muretsema, kui "Venemaa agressioon". Tema sõnul jääb Ukraina kleptokraatiaks vaatamata katsetele asjade seisu muuta. Pfeifle võrdleb riigi poliitilist ajalugu "non-stop režiimis arestantide konvoeerimisega: üks riigi seaduslikult valitud liider aeti Ukrainast välja revolutsiooni käigus, teist kahtlustatakse tapmises, kolmandat "poliitiliste instituutide nõrgestamises ja riigi taastamise võimaluste luhtumises," kirjutab Foreign Policy.

USA rahvusliku julgeoleku endine nõunik Mark Pfeifle kirjutab ka niinimetatud "Panama arhiivi" dokumentidest, mis "tõestasid, et president Petro Porošenko tegeles sel ajal, kui tema väed riigi idaosas taganesid, ise oma äride registreerimisega maksuparadiisi."

Teised eksperdid tuletavad meelde, et Ukraina president ei täida kõiki endale võetud kohustusi ja lisaks Roshenile (Porošenkole kuuluvate kondiitrivabrikute kett, millest osa asub Venemaal — toim.), on Porošenko omanduses veel telekanal ja ta laiendaks heameelega veelgi tema kontrolli allolevate telekanalite võrku, lisaks ehitusäri ja terve pangandusimpeerium. "Ja see on vaid meile teadaolev osa."

Nii nagu ka tema eelkäija Viktor Janukovitš, leidis Porošenko võimaluse rikastumiseks ajal, kui tema riik elab üle tõsisemat majanduslikku ja poliitilist kriisi sõltumatuse saavutamise ajast saadik, "ähmastades poliitika ja äritegevuse vahelist piiri Ukrainas," kirjutab väljaanne. Lisaks häirivad autorit sellised aktivistid, ajakirjanikud ja poliitikud, "kes pidades end tõelisteks reformaatoriteks, jäävad lõpuks vahele millegi analoogsega".

Nii toob ta näiteks Ukraina rahvasaadiku ja endise ajakirjaniku Sergei Leštšenko, kelle kohta ajakiri The New Yorker avaldas mahuka materjali. Artiklis kirjeldatakse teda ja kaht tema kolleegi kui "uusi nägusid Ukraina poliitikas, kes siirdusid sinna, sest olid väsinud võimu korrumpeeritusest".

Kuid mõne paja pärast hakkas Leštšenko vastu huvi tundma Ukraina korruptsioonivastane büroo: "Saanud saadikuks, soetas ta korteri Kiievi kesklinna uusarenduses. Leštšenko ei suutnudki seletada, kust ta selleks vajaliku raha sai," märgib analüütik.

"USA uus president peab õppima Ukraina tõelisi reformaatoreid eristama nendest, kes on muutnud oma korruptsioonivastased ristikäigud tulutoovaks äriks.
Uus president peab õppima eristama reaalseid tegusid tühjadest sõnadest," järeldab Pfeifle.Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

Teema:
Panama paberid (27)
Tagid:
Mark Pfeifle, Petro Porošenko, USA, Ukraina

Peamised teemad