12:02 26. September 2017
Tallinn+ 11°C
Kuula otse
Eesti pank

Eesti Pank: Rootsi pankade haavatavus on Eestile risk

© Sputnik / Вадим Анцупов
Uudised
lühendatud link
30 0 0

Rootsi pangad on haavatavas seisus, mis võib olla risk ka Eestile, leiab Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juht Jaak Tõrs intervjuus Postimehele.

TALLINN, 17. oktoober — Sputnik. "Mis teeb Rootsi pangad haavatavaks, on see, et nad on hästi palju emiteerinud rahvusvahelisel turul võlakirju. Oluline osa nende kohustustest ei ole mitte hoiustena, vaid võlakirjadena," ütles Tõrs lehele.

"Nii Rootsi pankade kui ka Deutsche Banki puhul ei ole esimene arutlusteema mitte selle kohta, kas see läheb pankrotti või mitte, vaid see, et tegemist on avaliku ettevõttega ja väga paljud on investeerinud nende aktsiatesse ja ostnud võlakirju," sõnas Tõrs.

Tõrsi sõnul hüppas Deutsche Banki võlakirjaintress üles peale teadet, et pank peab maksma USA kohtuministeeriumile trahvi. Ministeerium määras finantskriisi eel pakettkinnisvaralaenude müümisel klientidele eksitava info andmise eest Deutsche Bankile miljarditesse dollaritesse ulatuva trahvi, vahendas BNS.

Tõrsi sõnul on küsitav, kas Deutsche Bankil on võimalik suurenenud intressi tingimustes teha järgmist võlakirjaemissiooni, sama probleemi näeb ta ka Rootsi pankade puhul. "Rootsi pankadel on sama olukord. Kui nad lähevad tegema uut emissiooni, siis kas neil on võimalik raha turult kaasata. See on risk, mis meid läbi Rootsi kõige rohkem mõjutab," ütles Tõrs.

"Kui nad ei suuda emissiooni teha, tähendab see, et nad hakkavad grupis likviidseid puhvreid kokku korjama, ehkki meie laenukasv kaob ära ja ehkki ilmselt sügavasse miinusesse see ei kuku," märkis Tõrs.

Teine ja suuremgi risk on Tõrsi sõnul see, et kui Rootsi pangad oluliselt laenukasvu kärbivad, muutub küsitavaks riigi majanduse areng, kui seal peaks tekkima kinnisvarabuumi-järgne langus või segadus. "See šokk võib olla meile isegi suurem, sest Rootsi on meie suurim väliskaubanduspartner," märkis Tõrs.

Tagid:
emissioon, pankrot, raha, Eesti Pank, Rootsi, Eesti

Peamised teemad