12:01 26. September 2017
Tallinn+ 11°C
Kuula otse
Vladimir Putin

Putin Lääne sanktsioonide vastumeetmete leevendamise võimalikkusest: „Tühjagi neile“

© Sputnik / Алексей Дружинин
Uudised
lühendatud link
9941

Venemaa president Vladimir Putin andis BRICS-i tippkohtumise käigus Goas ajakirjanikega suheldes omapoolse hinnangu USA süüdistustele küberrünnakute osas, teatades, et ta on teavitanud BRICS-i riike olukorrast Süürias ning kommenteeris Venemaa-vastaste sanktsioonide vastumeetmete võimalikku leevendamist: „Tühjagi neile“.

ТАLLINN, 16. oktoober — Sputnik. USA jälgib ja kuulab pealt kõike, Bideni väidetes Venemaa seostest küberrünnakutega ei ole midagi uut, teatas Vene Föderatsiooni president Vladimir Putin ajakirjanikele BRICS-i tippkohtumisel toimunud pressikonverentsil, vahendas portaal Sputnik Эстония.

„Kuid meie ameerika sõpradelt võib oodata mida iganes. Mida uut ta siis ütles? Kas me siis ei tea, et USA ametiasutused kõiki jälgivad ja pealt kuulavad? See on ju kõigile juba ammugi teada, see pole mitte mingi saladus, ja tõendeid sellest on piisavalt, sellele kulutatakse miljardeid dollareid — CIA tegutseb, NSA tegutseb, teised teenistused tegutsevad," ütles Putin ajakirjanikele.

„On tõendeid ja on ülestunnistusi. Kusjuures ei jälgita üksnes oma potentsiaalseid vaenlasi või tingimata neid, keda nad oma vaenlasteks peavad, vaid ka oma liitlasi, sealhulgas kõige lähedasemaid… Nii et mida siin uut on? Mitte midagi. Ainus uuendus on see, et esmakordselt tunnistab USA sedavõrd kõrgel tasemel: esiteks — et nad sellega tegelevad, ja teiseks — teatud määral ähvardavad, et see, mõistagi, ei vasta rahvusvaelise suhtluse standarditele. Aga nähtavasti siiski närveerivad väheke," lisas Venemaa president.

Käesoleva aasta suvel sai teatavaks sissemurdmine USA Demokraatliku Partei arvutivõrkudesse. Demokraatide rahvuskomitee juht Debbie Wassermann-Schultz astus pärast parteiladviku kirjavahetuse skandaalsete üksikasjade avalikustamist WikiLeaksi veebilehe kaudu oma kohalt tagasi.

USA Demokraatliku Partei esindajad ja USA presidendikandidaat Hillary Clinton rääkisid otsesõnu oma seotusest nende Venemaa rünnakutega eesmärgiga mõjutada presidendivalimiste tulemusi. Mingeid tõendeid Venemaa osalusest nendes tegevustes USA ametivõimus ei esitanud.

Oktoobri algul väljastasid USA sisejulgeolekuministeerium ja USA riikliku luurekoordinaatori büroo ühisavalduse, milles nad esimest korda süüdistasid ametlikult Venemaad seotuses häkkerite sissetungiga ameeriklaste Demokraatliku Partei serverisse. Washingtonis nenditi, et kättesaadud teave oli Moskvale vajalik selleks, et mõjutada presidendivalimiste kulgu USA-s.

Vene Föderatsiooni välisministeeriumi poolt tunnistati need ilmselgelt poliitilisele tellimusele tuginevad väited põhjendamatuks. Tippkohtumisele eelnenud ajal oli USA asepresident Joe Biden teatanud, et Washington annab „vaja

likul hetkel" ja märksa tõhusamalt küberrünnakutele, milles USA administratsioon süüdistab Moskvat, vastuse.

Venemaa presidendi sõnul rakendab USA valimiskampaania raames oma meetodeid valijate tähelepanu kõrvalejuhtimiseks tegelikelt probleemidelt, luues Venemaa näol vaenlase kuvandi. Putin rõhutas, et USA valimisralli käigus tuuakse ohvriks Venemaa ja USA vahelised suhted, need on hävimas. Venemaa riigipea avaldas lootust Moskva ja Washingtoni vaheliste suhete taastumiseks pärast valimiskampaania lõppemist.

„Tahan kõiki rahustada — meie ei kavatse mõjutada USA valimiskampaania kulgu," ütles Putin, märkides, et Vene Föderatsioon ei ihka vastasseisu USA-ga, kuid valikuotsus seisab partnerite taga. Vladimir Putin nentis, et Moskva ei tea, mis saab pärast valimisi, kuid tervitab kõiki, kes soovivad Venemaaga koostööd teha.

BRICS-i riigid on ühel meelel hinnangutes olukorrale Süürias, Venemaa on huvitatud sellest, et Süüria olukorra reguleerimisse oleks kaasatud võimalikult palju riike, sealhulgas Prantsusmaa, märkis Vene Föderatsiooni president Süüria teemat puudutades.

Tema sõnade kohaselt on ta oma kolleege BRICS-i riikides teavitanud sündmuste arengutest Süürias ja eeskätt Aleppos. „Ma teavitasin kõiki meie kolleege, oma sõpru „viisikus" sellest, millisena me näeme olukorda Süürias üldse ja Aleppos eriti," ütles Putin ajakirjanikele. Tema sõnul tegutsevad BRICS-i riigid selles küsimuses ühtsetest seisukohtadest lähtudes.

„Kõik leiavad, et tuleb järjekindlalt terrorismi vastu võidelda. Loomulikult on seejuures kõik veendunud, et Süüria probleemi lõplikuks lahendamiseks ei ole ühtegi muud meetodit kui poliitiline ja diplomaatiline lahendustee," märkis Venemaa president. Seejuures lähtub Venemaa eeldusest, et USA ja tema koalitsioonipartnerid, sealhulgas Prantsusmaa, püüavad oma tabamustega Süürias minimeerida ohvrite arvu tsiviilelanikkonna hulgas, rõhutas Venemaa president.

Putini sõnul „me ei kavatse hakata sel teemal hüsteeritsema, nagu seda teevad meie partnerid Läänes, sest mõistame, et terrorismiga tuleb võidelda ja teist teed peale aktiivse võitluse ei ole". Rääkides Donbassi konflikti lahendamise perspektiividest avaldas Venemaa president lootust, et tegemist ei ole igavese probleemiga ja see lahendatakse võimalikult kiiresti. „Loodan, et see ei kesta igavesti ja loodan, et kõik need probleemid leiavad võimalikult kiiresti lahenduse," lausus Putin.

Putin vastas ka ajakirjaniku küsimusele Lääne sanktsioonide vastumeetmete leevendamise võimalikkusest: „Tühjagi neile." „Üldse, mis puudutab Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioone, siis millega iganes neid ka ei seotaks — sündmustega Ukraina kaguosas või mingite teiste, oletagem, et isegi Süüriaga — kinnitan teile, et nende eesmärgid, kes selle poliitika on sõnastanud ja seda soosivad, ei lahenda konkreetset probleemi. Antud juhul Kagu-Ukraina probleemi," väitis Putin.

„Kui ei oleks Ukrainat, mõtleksid nad välja midagi muud. Lihtsalt see fakt ise, et Venemaast ongi saanud juba tõsiseltvõetav mängija rahvusvahelisel areenil, et ta demonstreerib sisepoliitilist konsolideerumist ja näitab üles soovi koostööks kõigi partneritega, neid nähtavasti eriti ei rahulda," sõnas Putin kokkuvõtteks.

„Nende sanktsioonide eesmärk ei seisne selles, et midagi ära lahendada, vaid selles, et talitseda sedasama Venemaa tugevnemist rahvusvahelise tegevusvälja täisväärtusliku osalisena. Aga seda eesmärki selliste vahenditega ei saavutata."

Tagid:
küberrünnak, sanktsioonid, Vladimir Putin, goa, Venemaa

Peamised teemad