17:38 18. Jaanuar 2018
Tallinn-5°C
Kuula otse
Narendra Modi ja Vladimir Putin

Modi soovib tihedaid sidemeid Venemaaga

© Sputnik / Михаил Климентьев
Uudised
lühendatud link
4301

Goas toimunud kahepoolsel kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga lubas India peaminister Narendra Modi süvendada kaitseküsimustes koostööd Venemaaga. Käesoleval ajal tegeleb India oma relvajõudude kaasajastamisega Lõuna-Aasias kasvavate pingete taustal.

Iain Marlow, Stepan Kravtšenko, Inosmi

Laupäeval, 15. oktoobril, esinedes vahetult enne BRICS-i tippkohtumist koos Putiniga, keda ta nimetas „vanaks sõbraks", tegi Modi teatavaks, et on sõlminud Venemaaga mitu kokkulepet kaitsealaseks koostööks — sealhulgas lepingud sõjaväekopterite ja Vene õhutõrje raketisüsteemide S-400 ostmiseks — lisades, et India ja Venemaa hakkavad korraldama kaitseküsimustele pühendatud iga-aastast konverentsi.

„Arvestades keerulist ja muutlikku ülemaailmset konteksti tagaks teiepoolne juhtimine meie strateegilise partnerluse sisu ja stabiilsuse," ütles Modi Putini poole pöördudes, kui mõlema riigi valitsuse esindajad olid jõudnud lõpule paljude erinevaid valdkondi hõlmavate kokkulepete ettevalmistustööga — alates riigikaitsest kuni tööstuse ja taristusektorini.

Putini sõnul langetatakse otsus läbirääkimiste alustamiseks Euraasia majandusliidu ja India vahelise vabakaubanduslepingu üle Euraasia majandusliidu nõukogu poolt detsembris. Selle liidu koosseisu kuuluvad Venemaa, Armeenia, Valgevene, Kasahstan ja Kõrgõzstan.

„Edukalt areneb koostöö sõjalises ja sõjatehnika valdkonnas," lausus Putin laupäeval, 15. oktoobril. „Venemaa mitte üksnes et tarnib relvastust ja lahingutehnikat, vaid avab Indias ka ühistootmisettevõtted nende kõige kaasaegsemal kujul."

India on maailma suurimaid relvaimportijaid, mis osaliselt on seletatav India oma tootmisvõimsuste nappusega. Modi püüab arendada India kaitsetööstust, rakendades oma poliitikat „Valmistage Indias" ja sõlmida tehinguid välismaiste kaitsetööstusettevõtetega, kes on valmis kohalike ettevõttete osaluseks ja neile tehnoloogia siirdamiseks.

Laupäeval, 15. oktoobril teatas Modi, et need lepingud, mille sõlmimiseks India on Venemaaga kokku leppinud, aitavad kaasa tema programmi „Valmistage Indias" teostamisele. Putin kinnitas, et sõjaväekoptereid ja laevu hakatakse kokku panema Indias.

Modi sõnul on tema jutuajamine Putiniga, mis vältas ligikaudu kaks tundi, „loonud aluse suhete süvenemisele riigikaitse ja majanduse valdkonnas lähimatel aastatel".

Ta kiitis Putinit ja Venemaa-India suhteid ning lisas, et Venemaa seisukohad piirideülese terrorismi küsimuses „peegeldavad selgesti" India seisukohti.
Pinged Lõuna-Aasias on järsult kasvanud pärast seda, kui septembris tapeti 19 india sõdurit  mässuliste poolt, kes, nagu kinnitab New Delhi, tegelikult ületasid piiri, mis eraldab vaidlusalast Kashmiri ala India ja Pakistani vahel. Pakistan eitab oma osalust selles intsidendis.

India ja Venemaa suhted kaitsevaldkonnas on New Delhi jaoks väga olulised. Osaliselt tänu külma sõja perioodil eksisteerinud alliansile Moskva ja New Delhi vahel tarnitakse suur osa India relvastusest  Venemaalt. Aastail 2011 kuni 2015 läks 40% Venemaa relvaekspordist Indiasse, nagu teatab Stockholmi rahvusvaheline rahu-uuringute instituut.

Modi ja Putin esinesid vahetult enne BRICS-i tippnõupidamist, millest võtsid osa Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika riigijuhid ning mis toimus 15. —16. oktoobril.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
koostöö, relvastus, Narendra Modi, Vladimir Putin, India, goa, Venemaa

Peamised teemad