14:15 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Uudised
lühendatud link
7620

Välisministeeriumi pressiesindaja Sandra Kamilova kinnitas, et kolmapäeval toimus laevakaitsjate kohtuistung.

TALLINN, 19. oktoober — Sputnik. Järgmine kohtuistung on tõenäoliselt planeeritud 25. oktoobrile, lisas Kamilova, kuid täpsemaid detaile kolmapäevase istungi tulemuste kohta ta veel öelda ei osanud.

Laevakaitsjate kaebuse arutamine on varasemalt kolm korda edasi lükkunud, viimati lükati istung edasi juuli algul.

Eesti ja Briti laevakaitsjad kaebasid edasi neile relvadega riiki sisenemise eest mõistetud viieaastase vanglakaristuse jaanuari lõpus. Algselt pidi istung toimuma Tamil Nadu Ülemkohtu Madurai harus 1. juunil, kuid siis lükkus see kahe nädala võrra edasi ning 15. juunil lükati see uuesti edasi 5. juulile, mil kohtuistungit samuti ei toimunud.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 2013. aasta 18. oktoobril piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli indialaste, brittide ja ukrainlaste kõrval ka 14 Eesti kodanikku. Sama aasta detsembris esitati kogu kinnipeetud meeskonnale süüdistus ebaseaduslikus kütuse tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus territoriaalvetesse sisenemises.

Vahepeal mitu kohtuastet läbinud kohtuasja saatis India ülemkohus tagasi alama astme Tuticorini kohtusse, mis tegi oma otsuse 11. jaanuaril, määrates süüalustele relvadega riiki sisenemise eest viieaastase vanglakaristuse.

Jaanuari lõpus otsustasid laevakaitsjad kohtuotsuse edasi kaevata ning samas taotlesid ka kautsjoni vastu vabastamist. Kohus lükkas kautsjonitaotluse 29. veebruaril tagasi, kuid otsustas jätkata laevakaitsjate edasikaebuse menetlemist 1. juunil peetaval istungil.

Eesti valitsus kiitis Indiaga sõlmitava vangidevahetuslepingu heaks juuli algul ning nüüd ootab leping India poole heakskiitu. Samas ei saa laevakaitsjaid lepingu alusel Eestisse tuua nii kaua, kuni nad endale määratud kohtuotsust vaidlustavad.

Eesti välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Kyllike Sillaste-Elling avaldas augusti lõpus Tallinnas peetud välisministeeriumide poliitilistel konsultatsioonidel India esindajatele Eesti poole kahetsust laevakaitsjate kohtuprotsessi venimise pärast.

Konservatiivne Rahvaerakond tuletas valitsusele arupärimisega meelde kolme aasta möödumist Eesti laevakaitsjate vahistamisest

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas tesipäeval välisminister Jürgen Ligile arupärimise, millega soovib juhtida tähelepanu asjaolule, et riik ei ole suutnud Indias vahistatud Eesti laevakaitsjaid koju tuua.

Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas osutab, et 18. oktoobril möödus kolm aastat ajast, mil India politsei arreteeris mereturvafirmale Advanfortile kuuluva piraaditõrjelaeva Seaman Guard Ohio 35 meeskonnaliiget, kelle hulgas oli ka 14 Eesti kodanikku.

„Välisministeerium on eelmise ministri Marina Kaljuranna isikus kinnitanud, et antud teema on valitsuse prioriteet ja lubas teha kõik, mis on meie võimuses, et neid vabastada. Paraku istuvad mehed ikka veel Indias trellide taga," ütles Põlluaas. „Riik peab oma hätta sattunud kodanike aitamisega tegelema esmajärjekorras mitte ainult sõnades, vaid ka tegudes."

Konservatiivne Rahvaerakond soovib välisminister Jürgen Ligilt vastust, mida on välisministeerium viimaste kuude jooksul teinud, et laevakaitsjad koju tuleksid ning mida kavatsetakse teha, et laevakaitsjad vabaneksid kriminaalsüüdistusest.

Samuti soovib fraktsioon teada, kui kaugel on Eesti ja India vahelise kriminaalkurjategijate vahetamise ja vangide üleandmise kokkuleppe sõlmimine ning millist abi on laevakaitsjate vabastamisel küsitud või saadud Euroopa Liidult.

Tagid:
SeamanGuard Ohio, Konservatiivne Rahvaerakond, kohus, meremehed, Eesti, India

Peamised teemad