19:35 21. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Uudised
lühendatud link
3801

Eesti käivitas neljapäeval ametlikud protseduurid Juhan Partsi esitamiseks Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadiks.

TALLINN, 20. oktoober — Sputnik. Rahandusminister Sven Sester allkirjastas neljapäeval Euroopa Liidu Nõukogule adresseeritud teate valitsuse otsusest esitada Parts kontrollikoja liikmekandidaadiks. Eesti alaline esindus Euroopa Liidu juures Brüsselis koostab rahandusministri teatele kaaskirja ning edastab selle lähipäevil EL Nõukogu peasekretariaadile.

Pärast vajalikke protseduure ja kooskõlastamist liikmesriikidega esitab Nõukogu sekretariaat Partsi kandidatuuri arvamuse saamiseks Euroopa Parlamendile, kuhu see võiks hinnangute kohaselt jõuda kümnekonna päevaga, vahendas BNS.

Kontrollikoja liikmete pädevuse hindamisel on Euroopa Parlamendis keskne roll eelarve kontrolli komisjonil, mis saadab kandidaadile kirjaliku küsimustiku ning korraldab hiljem kandidaadi kuulamise, mille järel kujundab salajasel hääletusel oma arvamuse. Arvamust hääletab ka Euroopa Parlamendi täiskogu oma plenaaristungil salajasel hääletusel ja teeb otsused antud häälte enamusega.

Euroopa Parlamendi kodukorra kohaselt toimub hääletus täiskogul kahe kuu jooksul pärast kandidaadi ülesseadmist, kui parlament ei otsusta vastutava komisjoni, fraktsiooni või vähemalt 40 parlamendiliikme taotlusel teisiti.

Kui parlament lükkab mõne kandidatuuri tagasi, palub Euroopa Parlamendi president nõukogul see kandidatuur tagasi võtta ja esitada parlamendile uus kandidaat.
Sisuliselt otsustab kontrollikoja liikme ametisse nimetamise siiski liikmesriikide valitsusi esindav Euroopa Liidu Nõukogu, mis võib seda teha ka parlamendi negatiivse arvamuse korral.

Nii juhtus viimati septembri lõpus, kui nõukogu kinnitas Malta esitatud kandidaadi kontrollikotta hoolimata sellest, et Euroopa Parlament oli tema kandidatuuri maha hääletanud.

Valitsus otsustas esitada Partsi Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadiks 10. oktoobril.

Tagid:
Euroopa Kontrollikoda, Juhan Parts, Eesti, EL

Peamised teemad