21:06 16. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0842
  • RUB68.9116
Uudised
lühendatud link
Vaindloo saare õhuruumi mõistatus (12)
7340

Saksamaa Liitvabariigi lennuväe piloot, kes rotatsiooni korras asub praegu Ämari lennuväebaasis, kõneles Vene Föderatsiooni õhujõudude poolt 6.-7. oktoobril Läänemere kohal korraldatud lendudest, mispeale Eesti ja Soome sõjaväelased teatasid piiririkkumisest.

ТАLLINN, 21. oktoober — Sputnik. Venemaa õhu-kosmosejõud korraldasid eksami Baltimaade õhuruumi kaitsvatele Ämari lennubaasis baseeruvatele NATO lennukitele, rääkis Saksamaa Liitvabariigi lennuväelane Sven Jakob Soome väljaandele Verkkouutiset.fi.

Saksamaa Liitvabariigi õhujõudude lennusalk oli teadlik Vene Föderatsiooni õhu-kosmosejõudude 6. — 7. oktoobriks kavandatud õppustest Läänemere kohal. „Me ei võinud arvatagi, et Venemaa saadab oma lennukid 24 tunni jooksul iga 90 minuti tagant Läänemere kohale lendama," ütles Jakob.

Tema sõnul startisid Vene lennukid, mille hulgas oli nii hävitajaid kui ka transpordilennukeid, üksteise järel, saksa lendurid aga olid sunnitud iga kord nende tuvastamiseks õhku tõusma — „me ei saanud kogu aeg õhus rippuda," ütles Jakob.

„Meil oli pingeline õhtu," lausus saksa lendur, meenutades Venemaa 6. —7. oktoobri õppusi. „Ülesanne oli keeruline, kuid meil oli piisavalt ressursse ja tehnikaspetsialiste, et hoida oma tehnikat väljalendudeks valmis." Ta ütles, et Venemaa lennukid lendasid neutraalvete kohal „edasi-tagasi ja koju tagasi. Nad heitsid väljakutse QRA süsteemile (kiirreageerimissignaalile. — Toim.) ikka ja jälle," nentis Jakob.

Saksamaa Liitvabariigi lennuväelane märgib, et ta ei ole kindel, kas oli tegemist Venemaa piiri ääres paiknevate NATO kaitsejõudude lahinguvalmiduse kontrolliga, kuid tema arvates sai Vene Föderatsioon selge signaali, milleks me võimelised oleme, nimetades seejuures treeningut „lõbusaks".

Jakob välistas ühtlasi võimaluse, et Eesti ja Soome õhuruumi rikkumised, millest mõlema riigi sõjaväelased teada andsid, võisid olla juhuslikud, kui need üldse aset leidsid, kuivõrd tema käsutuses olnud radarid ei suutnud rikkumisi tuvastada.

Venemaa kaitseministeerium.
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Varem teatas Eesti kaitseväe kommunikatsiooni osakond, et 5. septembril kell 18.23 sisenes ilma loata Eesti õhuruumi Vaindloo saare piirkonnas Venemaa Föderatsiooni relvajõudude lennuk An-72. Lennuk viibis Eesti õhuruumis ligi poolteist minutit. Lennuki transponder oli sisse lülitatud, lennuplaan oli aga esitamata ning lennukil ei olnud raadiokontakti Eesti lennuliiklusteenindusega.

Soome sõjaväelased teatasid kahtlustest, et Venemaa hävitaja olevat riigi õhupiiri rikkunud 7. septembril.

Teema:
Vaindloo saare õhuruumi mõistatus (12)
Tagid:
õhujõud, Läänemeri, Ämari

Peamised teemad