17:37 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
28845

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) Tallinna piirkonna juhatuse endine aseesimees Tarmo Kruusimaa teatas partei ettepanekust valitsusele keelata Venemaa telekanalite levi riigis.

TALLINN, 21. oktoobril — Sputnik. Eesti natsid teatasid, et hakkavad blokeerima agentuuri Sputnik tööd riigis, seisab kirjas, mis laekus uudisteportaali Sputnik Eesti toimetusse neljapäeval. Agentuuri juhtkonda üllatas, et Euroopa Liidu riigis saab teha selliseid ähvardusi.

Toimetuse elektronposti aadressile tulnud venekeelne kiri on koostatud "Paremsektori" ja Uue sõltumatuse partei nimel.

Sputnik Eesti juhi Elena Cherysheva sõnul võis sellise kirja saada mitte ainult Sputnik, sest selles oli nimetatud ka Venemaa telekanaleid.

Sputnik Eesti
© Sputnik / Вадим Анцупов

Natsid kirjutavad, et "nende isad ja vanaisad võitlesid saksa mundris bolševismiga " ja ähvardavad Venemaa meediaväljaandeid ning nende ajakirjanikke. "Praegu taotleme me Venemaa televisiooni leviku seadusandlikku keelustamist riigi territooriumil ". Eesti "Paremsektor" korraldab Venemaa telekanalite vastuvõttu võimaldavate paraboolantennide hoonete katustelt ja fassaadidelt eemaldamisaktsiooni. Uue Sõltumatuse partei ja "Paremsektor" alustavad valdusettevõtte Sputnik-News Eestis asuva portaali korrespondendipunkti aktiivset blokeerimist," seisab läkituses.

Sputnik juhtkond suhtub saadud kirja kui ähvardusse ja juhib tähelepanu, et selliseid avaldusi tehakse Euroopa Liidu liikmesriigis.

"Paneb imestama, et inimesed, kes on uhked oma isade fašistlike mundrite üle saavad teha selliseid avaldusi Euroopa Liidu liikmesriigis ja ähvardada meediaväljaandeid," teatas RIA Novosti agentuuri peatoimetaja asetäitja Sergei Kotšetkov.

Varem on IRL teinud ettepaneku keelustada Eesti territooriumil "Venemaa propaganda telekanalite" töö, et mitte seada ohtu riigi julgeolekut". Eesti peaminister Taavi Rõivas IRL seda ettepanekut ei toetanud. Tema arvates on parimaks vastumürgiks mistahes propagandale vaba ajakirjandus. Pealegi on kaasaegses maailma raske takistada meedialevi, nagu pole võimalik sulgeda Internetti, teatas peaminister.

Venemaal väljendatakse lootust, et Eesti, kui OSCE liikmesriigi võimud mõistavad hukka natsiparteide ähvardused, milles väljendatakse kavatsust blokeerida Venemaa meediaväljaannete töö, teatas Venemaa välisministeeriumi inimõiguste, demokraatia ja õiguse ülimisulikkuse volinik Konstantin Dolgov.

„Arvestame sellega, et Eesti, kui OSCE liikmesriigi võimud asuvad meediaväljaannete arvamus- ja meelsusvabaduse kaitsele," ütles Dolgov, nimetades selliseid aktsioone „täiesti vastuvõetamatuteks".

„Võime loota, et sellised ähvardused jäävadki ainult verbaalseteks avaldusteks ja et riigi juhtkond mõistab sellise tegevuse hukka. Meie põhimõtteline seisukoht seisneb selles, et ei tohi olla ühegi riigi, sealhulgas Venemaa meediaväljaannete diskrimineerimist ja et kõik riigid, kes sellise kohustuse endale on võtnud, peavad seda ka täitma," ütles Dolgov.

Balti tüüpi sõnavabadus

Venemaa ajakirjanikud on Balti riikides korduvalt kokku puutunud probleemidega suhetes jõuametkondadega.

Nii ei lubatud Sputnik Eesti ajakirjanikke 17. oktoobril Euroopa Komisjoni rändevolinik Dimitris Avramopoulose ja Eesti siseminister Hanno Pevkuri pressikonverentsile. Kaitseministeerium keeldus 6. oktoobril Sputnik Eesti akrediteerimisest kaitseminister Hannes Hanso osalusel toimuvale pressikonverentsile süüdistades portaali "Putini režiimi propagandas".

Juuli lõpul ei lubanud Eesti piirivalvurid riiki "Viienda kanali" (Peterburi televisioon — toim.) ajakirjanikke. Politsei ja piirivalveameti teatel oli ajakirjanikel turismivisa, kuigi nende Eestisse sõidu eesmärk oli seotud tööga.

Möödunud aasta oktoobris peeti riiki sissesõidul Koidula piiripunktis kinni Venemaa riikliku raadio-teleettevõtte korrespondendi Nikolai Vassiljevi võttegrupp. Kontrollimisel pöörati ajakirjanike taskud pahupidi ja neil paluti ette näidata isiklik pagas. Kinnipeetud lasti pärast mõnetunnist kinnipidamist vabaks ja nende viisad tühistati.

Septembris keeldus Eesti lubamast riiki RIA "Rossija Segodnja" töötaja Marina Perekrestovat, kuigi agentuuril on kõik tööks vajalikud dokumendid olemas.

Leedu välisministeerium keeldus akrediteerimast RIA Novosti korrespondent Irina Pavlovat. Selle põhjusi võimud ei selgitanud.

Aprillis sai agentuur Sputnik Latvia ametliku teatise tema ressursi sulgemisest domeenis.lv, väidetavalt seoses Ukraina territoriaalse terviklikkuse, sõltumatuse ja suveräänsuse ohuga vastu võetud Euroopa Liidu Nõukogu määruse rikkumise pärast. Agentuur Sputnik teatas, et kehtiva Läti ega Euroopa Liidu seadusandluse ühtegi punkti ei ole nad rikkunud.

Venemaa välisministeerium on märkinud, et meediaväljaannete ahistamise juhtumid Balti riikides "demonstreerivad ilmekalt, mida on tegelikkuses väärt demagoogilised väited demokraatia ja sõnavabaduse austamisest Vilniuse, Riia ja Tallinna poolt," teatatakse ametkonna kodulehel.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
Paremsektor, Sputnik, IRL, Sergei Kotšetkov, Elena Cherysheva, Eesti

Peamised teemad