20:59 18. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Õigus toetusele on isikul, kes rahvastikuregistri andmetel elab üksi

Üksi elavad pensionärid saavad 115 euro otse kätte

© Sputnik / Владимир Астапкович
Uudised
lühendatud link
47 0 0

Riigikogus läbis teisipäeval esimese lugemise seaduseelnõu, mille vastuvõtmisel hakkavad üksi elavad pensionärid saama kord aastas 115 euro suurust toetust.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Üksi elavad pensionärid on üks haavatavamaid sihtgruppe Eestis.

"Kui kõigi 65-aastaste ja vanemate inimeste suhtelise vaesuse määr on ligi 36 protsenti, siis üksi elavate pensionäride puhul on see määr kaks korda kõrgem ehk ligi 74 protsenti, sellepärast on just nemad nii oluliseks sihtgrupiks, keda toetada," ütles sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk pressiesindaja teatel, edastas BNS.

Kokk täpsustas, et toetust makstakse pensionäridele kord aastas oktoobris ning õigus toetusele on isikul, kes rahvastikuregistri andmetel elab üksi jooksva aasta 1. aprillist kuni 30. septembrini.

„Kui pensionär elab üksi lühemal perioodil, siis eelnõu mõttes ei loeta sel kalendriaastal teda üksi elavaks pensionäriks. Lisaks on seatud tingimuseks, et 2017. aastal on üksi elava eaka inimese pension on alla 470 euro kuus. Sellest summast suurema pensioni saamisel kaotab isik õiguse pensionäritoetuse saamisele," ütles Kokk.

Tema sõnul on seaduseelnõus ettenähtud erisus pensionäridele, kellele pakutakse ööpäevaringset hooldusteenust. „Selle kohaselt loetakse üksi elavaks pensionäriks ka sellist isikut, kellele osutatakse eelnimetatud ajavahemikul ööpäevaringset hooldusteenust. See tähendab, et suurenenud hooldusvajaduse tõttu ning oma parima toimetuleku tagamiseks tuleb tal elada väljaspool oma kodu. Nii on näiteks õigus saada toetust mõlemal abikaasal juhul, kui üks või mõlemad neist viibivad samal ajal kas samas või erinevas hoolekandeasutuses. Sama kehtib ka eestkostetavatele ja eeskostjatele," lausus Kokk.

Rahvastikuregistri andmetel oli 2015. aastal Eestis ligi 85 000 üksi elavat vanaduspensionäri, kellele hakataks maksma 115 eurost toetust. Kokku on selleks eraldatud riigieelarvest kümme miljonit eurot.

Kokk kommenteeris, et toetuse maksmisel ei arvestata, kas vanaduspensioniealine inimene töötab või ei tööta, samuti ei arvestata talle makstavaid muid sotsiaaltoetusi ja tulusid. „Töine tulu jäetakse arvestamata selleks, et soodustada vanaduspensionieas töötamist, sh osalise koormusega," ütles ta.

Pensionärid saavad toetuse otse kätte ja seda ei maksustata tulumaksuga ning makstud toetust ei arvata toimetulekutoetuse arvestamisel sissetulekute hulka.

Tagid:
toetus, seadus, Riigikogu, Aivar Kokk, pensionär

Peamised teemad