05:50 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
Rail Baltic: vastuoluline raudtee (51)
17954

Rail Balticu vajalikkuses kahtlevate 101 avaliku elu tegelase pöördumisele alla kirjutanud merebioloogi Mart Jüssi sõnul on looduse alistamise ja jõgede ümberpööramise sajand läbi ja Eestit poolitava raudteetrassi rajamise argumendid ei pea.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. "Minu peamiseks motiiviks on arusaamine, et looduse alistamise ja Siberi jõgede ümberpööramise sajand sai 16 aastat tagasi ümber," põhjendas Jüssi BNS-ile allkirja andmist.

"Argumendid, millega seda raudteed rajatakse, ei ole veenvad — kord on inimestel kange kihk kiiresti Berliini saada, kord on liikvel kummalised kaubavood, mis teisiti kuidagi tellijateni ei jõua," rääkis Jüssi. "Meil on olemas raud- ja mereteed ning asjaliku kasutamise puhul ja mõistliku rahakuluga saab nii inimesed kui kaubad liikvele."

Jüssi sõnul pole "kiirraudtee lõikamine miljoni inimesega maa loodusesse ja kodukantidesse vältimatult vajalik, kuigi seda meile niimoodi esitletakse"

Foto on illustratiivne
© Pixabay /

"Rongidega mängimine kurnab seda vähest, mis meil veel on jäänud, sellega on nagu tervisega, mida saab ju seletada ainult haiguste või nende puudumise kaudu. Nii on ka raudtee keskkonnamõjuga — eks see selgub siis kui tee on valmis. Ja elu on näidanud, et vaevalt ta seal keskkondade ja kodude valdkonnas palju kasu toob," rääkis Jüssi.

Viidates samuti 101-kirjale alla kirjutanud legendaarsele loodusmehele Fred Jüssile sõnas Mart Jüssi, et "taat elab kõike seda läbi ja kaasa".

"Minu arusaamist mööda on tema [Fred Jüssi] üheks väärtuseks harmooniliselt arenenud keskkond — olgu see siis loodus või inimeste eluruum — kui pärand. Aegade ülene oskus ja vajadus olemas olla. Ja teadmine, et see on võimalik vaid koduplaneedi looduse taluvuse piires. Ju seekord annab ta märku, et need väärtused on ohus," sõnas Mart Jüssi.

Viimaste aastate keskkonnategudest rääkides viitas Jüssi Saaremaa süvasadamale, mis on "kirglikult tehtud lollus, õnneks siiski mahult ja mõjult suhteliselt tagasihoidlik". "Vaata ka põlevkivi keskkonnatasude vähendamist, hoidmaks saastavat tootmist hinges samas loodushariduselt raha ära võttes ning inimeste töölt korjatud maksudega tuhamägesid metsastades," rääkis teadlane.

Riigikogu keskkonnakomisjon arutab teisipäeva pärastlõunal ministeeriumide esindajate, Tallinna Sadama ja endise transpordivoliniku Siim Kallasega Rail Balticu rajamisega tõstatunud küsimusi, muu hulgas ka 101 avaliku elu tegelase kirja riigikogule.

Teema:
Rail Baltic: vastuoluline raudtee (51)

Samal teemal

Rail Baltic: vaidlused suundade üle
Balti riigid jagavad võimupirukat Rail Balticu juhatuses
MKM tahab lihtsustada Rail Balticu trassile jääva maa sundvõõrandamist
Rohelised kutsuvad üles loobuma Rail Baltic trassi ehitusest
Balti riigikontrollid valmistuvad Rail Balticu auditeerimiseks
Komisjon arutab 101 avaliku tegelase Rail Balticu teemalist kirja
Tagid:
Rail Baltic, Mart Jüssi, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad