21:28 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
5210

Perearst Konstantin Ivanov rääkis Eesti Sputniku lugejatele, kuidas ennast läheneval gripihooajal haigestumast kaitsta ja kuidas kõrgest palavikust õigesti jagu saada.

ТАLLINN, 26. oktoober — Sputnik. Kalender näitab oktoobri lõppu, õues oli hommikul juba lumi maas ning gripihooaeg hiilib aina lähemale. Et mitte haigeks jääda, tuleb end mitte üksnes soojemalt riidesse panna, vaid ka oma immuunsüsteemi tugevdada. Nii ütles Eesti Sputnikule perearst Konstantin Ivanov, lisades, et kuldreegel gripist pääsemiseks on — kätepesu ja vaktsineerimine. Tema sõnul on muud vahendid gripi ennetamiseks vähetõhusad.

Kuidas gripihooaeg suurema nohuta üle elada

„Käsi tuleb tingimata pesta jalutuskäigult, töölt ja ka kauplusest tagasi tulles. Ja õpetage seda harjumust ka oma lastele," ütleb Ivanov. Perearst nentis, et gripivastane vaktsineerimine on ainus tõestatud ja kindlaim viis gripi ja selle tüsistuste ennetamiseks.

Kas vaktsineerida või mitte, seda saab vaid patsient ise otsustada, ütles Ivanov. Ta lausus, et grippi haigestumise riskigruppi kuuluvad eakad inimesed, rasedad, lapsed ja ka suurtes kollektiivides töötavad inimesed ning need, kes oma ametiala tõttu suure hulga inimestega kokku puutuvad.

Kuidas vältida gripiviiruse saamist oma kodustelt

Kui keegi teie perest on grippi jäänud, ütleb perearst, siis selleks, et ise mitte nakatuda, tuleb tuulutada ruumi, kus haige viibib, teha iga päev niiske lapiga koristust ning kanda kaitsemaski, mida tuleb kindlasti mitu korda päevas vahetada. Gripisümptomitega inimesel peab olema eraldi taldrik, tass ja söögiriistad, mida tuleb pesta teistest lauanõudest eraldi, märkis Konstantin Ivanov.

Arst ütles, et alati, kui patsient temalt küsib, kuidas oma immuunsust tõsta, tahaks ta vastata küsimusega: „Aga kuidas see teil langes?" Asi on selles, jätkab Ivanov, et inimesel, kes ei suitseta, ei kuritarvita alkoholi ega tarbi narkootikume, magab piisavalt, toitub korralikult ja veedab vähemalt nelikümmend minutit päevas värske õhu käes, ei pruugi oma immuunsuse pärast muret tunda.

„Kui inimesed elavad tervislikult, siis ei ole neil immuunsuse tugevdamiseks eraldi vajadust. Teistel aga soovitan kahjulikud harjumused maha jätta, hakata liikuma, karastada ennast, parandada oma unerežiimi ja hakata õigesti toituma," märkis Ivanov. Asjatundja sõnul vajavad meie inimesed, arvestades Eesti kliimat, tingimata rohkem D-vitamiini, mida võib osta apteegist ja võtta alates septembrist-oktoobrist kuni maikuuni.

Pulberpreparaate võtame vaid erijuhtudel

Ivanov ütles, et apteekide arsenalis on tohutu hulk palavikuvastaseid ravimeid, kuid põhiliseks on ikka paratsetamool ja ibuprofeen — tablettidena, siirupina või ravimküünaldena. On nii lastele kui ka täiskasvanutele mõeldud ravimeid, kuna vastavad toimeannused on erinevad, nentis ta. „Täpse, just temale vajaliku ravimiannuse suhtes on kõige parem küsida nõu apteekrilt, perearstilt või pereõelt," lisas spetsialist.

Arst on kategooriliselt selle vastu, et anda lastele pulberpreparaate. Tema sõnul tuleb neid täiskasvanutelgi tarvitada väga suure ettevaatusega, kuna lisaks põhikomponendile sisaldavad need reeglina mitmeid lisaaineid, mis võivad anda kahjulikke kõrvaltoimeid. Pulberpreparaate võib võtta vaid juhul, kui on hädasti vaja palavik kiiresti alla saada. Näiteks, kui olete tööl ega saa endale töövaba päeva lubada.

Alandame palavikku õigesti

Ivanov ei soovita alla 38-kraadist palavikku üldse alandada. Väga kõrge palaviku korral (39 kraadi ja enam) võib täiskasvanule teha toatemperatuuril veega mähise, kuid seda mitte mingil juhul puhta viina ega äädikaga, väitis arst. Neid tuleb vähemast pooles mahus veega lahjendada.

Spetsialist märkis, et laste puhul on kõik teisiti. WHO soovituste kohaselt võib palavikus last jahutada ainult puhta veega (temperatuuriga umbes 32-34 kraadi) ja mitte mingi muu vedelikuga. Perearst Konstantin Ivanov soovis Eesti Sputniku lugejatele head tervist ning et te hoiaksite ennast ja oma lähedasi.

Tagid:
perearst, gripihooaeg, ravi, Konstantin Ivanov, Eesti

Peamised teemad