09:57 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Uudised
lühendatud link
8611

Ukraina kriisi ei õnnestu lähimas tulevikus lahendada, kuni USA eitab oma vastutust Ukraina kaguosas kujunenud olukorra eest, teatas Chicago ülikooli politoloogiaprofessor John Mearsheimer.

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. Professor märkis, et kriis Venemaa ja USA suhetes algas muuhulgas seetõttu, et lähendades NATO taristut Venemaa piiridele „keeldus USA võimuladvik tunnistamast, et Venemaal on teatud seaduspõhised huvid seoses NATO idasuunalise laienemisega".

Moskva ja Washingtoni suhted on viimaste aastatega tõsiselt halvenenud nii olukorra tõttu Krimmis ja Ukrainas kui ka erimeelsuste pärast seoses olukorraga Süürias, vahendas RIA Novosti Ukraina.

USA süüdistab Venemaad „agressiivses tegutsemises", Vene Föderatsioon osutab vastusena USA ja NATO intensiivsele sõjalisele aktiivsusele Venemaa piiride läheduses ja strateegilise tasakaalu õõnestamisele ameeriklaste raketitõrjesüsteemi kasutuselevõtuga Euroopas.

„Ameeriklased lihtsalt keeldusid mõistmast Venemaa ärevust julgeoleku valdkonnas. 2014. aastal aga puhkes seoses olukorraga Ukrainas kriis, mis kestab seniajani. Ma ei näe mingeid märke sellest, et see kriis lähiajal lõpeks. See on mürgitanud Venemaa ja Ameerika Ühendriikide vahelisi suhteid," lausus Mearsheimer.

Tema sõnul seisneb peapõhjus, miks kõnealust kriisi ei ole võimalik kiiresti lahendada, selles, et „hoolimata sellest, et USA on selle kriisi põhjustanud, keeldub USA tunnistamast, et ta kannab selle eest vastutust, vaid vastupidi, nagu oligi oodata, süüdistab kõiges Venemaad."

Lahingutegevus Ida-Ukrainas algas 2014. aasta aprilli keskel. ÜRO Humanitaarasjade Koordinatsioonibüroo värskeltvalminud aruandes ajavahemiku 1. — 30. septembri kohta on öeldud, et valdav osa inimohvritest tsiviilelanikkonna hulgas on jätkuvalt põhjustatud tulevahetustest ja sõjategevusest.

Konflikti algusest peale on piirkonnas hukkunud vähemalt 9 574 inimest, neist üle 2000 surmasaanu olid tsiviilisikud. Veebruaris täitub aasta „Normandia neliku" Ukraina kriisi lahendamisele pühendatud kohtumisest Minskis. Ukraina, Saksamaa, Prantsusmaa ja Vene Föderatsiooni 16 tundi kestnud läbirääkimiste tulemusena allkirjastati dokument Minski kokkulepete rakendusmeetmete kohta (Minsk-2).

2015. aasta 1. septembrist jõustus Donbassis järjekordne relvarahu. Sama aasta septembri lõpul kirjutati alla kokkuleppele 100-millimeetrise ja suurema kaliibriga tulirelvade ning tankide kontaktliinilt väljaviimiseks. See protsess jõudis lõpule 12. novembril.

Uus relvarahu režiim jõustus 2016. aasta 15. septembri keskööl, kuid konflikti osapooled jätkavad teineteise süüdistamist selle rikkumises.

Tagid:
kriis, John Mearsheimer, USA, Ukraina, Krimm, Venemaa

Peamised teemad