15:59 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
4401

President Kersti Kaljulaid ütles Leedus tutvumisvisiidil viibides, et Balti riikide tihe koostöö tagab regiooni tugevuse ja turvalisuse.

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. "Leedu on Eestile hea naaber, lähedane partner Euroopa Liidus ja liitlane NATO-s. Meie regiooni tugevuse tagab Balti riikide ühtsus võtmeteemades nagu julgeolek ja energiasõltumatus," ütles president Kersti Kaljulaid Vilniuses pärast kohtumist Leedu presidendi Dalia Grybauskaitėga.

Presidendid Kaljulaid ja Grybauskaitė rääkisid kohtumisel Euroopa Liidu tulevikust, Ukraina ja Venemaa kriisist, Balti riikide kaitsekoostööst ja energiasõltumatusest, Euroopat puudutavast rändekriisist, idapartnerlusest ning Ühendkuningriigi referendumi mõjust Euroopa Liidule, teatas presidendi kantselei BNS-ile.

Eesti riigipea märkis, et Euroopa julgeoleku tagamine on keskne väljakutse nii Venemaa agressiivse käitumise kui kasvava terrorismiohu tõttu. "Meie piirkonna julgeoleku kindlustamise üheks aluseks on Balti riikide koostöö, sealhulgas panustamine ühistesse projektidesse, mis tagavad energiasõltumatuse. See on globaalseid sündmusi arvestades meie regioonile üha olulisem," sõnas Kaljulaid.

Riigipead arutasid kohtumisel ka regioonile tähtsa Rail Balticu projekti tulevikku. "Tegemist on algatusega, mis aitab ühest küljest Balti riike omavahel veelgi ühendada ning teisalt ühendada meie piirkonna riike ülejäänud Euroopaga. Meie kõigi huvides on sellega kiiresti edasi liikuda," rõhutas Kaljulaid.

Grybauskaite avaldas lootust, et Leedu uus valitsus võtab projekti elluviimisel vastutuse ega allu Leedu Raudtee survele. "Nagu me näeme, on Leedu Raudtee selle suurprojekti edenemist ja elluviimist pidevalt saboteerinud."

Leedu president tõi välja, et Leedu on sattunud surve alla, mistõttu on uue valitsuse roll Rail Balticu realiseerumisel väga oluline.

Presidendid Kaljulaid ja Grybauskaitė olid Euroopa rändekriisi lahendamisel sarnastel seisukohtadel. "Tuleb keskenduda nendele elementidele, mis liidavad, mitte lahutavad liikmesriike. Euroopa rändekava tuleb solidaarselt täita, samal ajal tõhustada Euroopa Liidu välispiire ja teha koostööd kolmandate riikidega rände algpõhjuste lahendamiseks," ütles Kaljulaid.

Idapartnerlusest rääkides nentis Eesti riigipea, et tegemist on pikaajalise välispoliitilise prioriteediga. "Oluline on jätkuvalt toetada idapartnerlusriike reformide läbiviimisel," lisas ta.

Leedu visiit on president Kaljulaiu kolmas välisvisiit. Eelmisel nädalal kohtus ta Soome presidendi Sauli Niinistö ja Läti presidendi Raimonds Vējonisega. Järgmisel nädalal sõidab riigipea Poola, et kohtuda Poola presidendi Andrzej Dudaga.

Teema:
NATO idarindel (273)
Tagid:
Dalia Grybauskaitė, Kersti Kaljulaid, Leedu, Eesti

Peamised teemad