11:59 24. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1065
  • RUB72.9469
Venemaa välisministeerium

Vene välisministeerium taunis Harald Nugiseksi büsti avamist

© Sputnik / Наталья Селиверстова
Uudised
lühendatud link
3210

Nugiseks oli Relva-SS-i allohvitser, kes Teise maailmasõja ajal teenis vabatahtlikuna 20. Eesti Relva-SS diviisis.

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi esindaja kritiseeris Teise maailmasõja ajal Saksa sõjaväes teeninud eesti sõjaväelase Harald Nugiseksi büsti avamist eelmisel nädalal ühes Järvamaa koolis.

"Nördimusega saime teada, et Eestis Laupa põhikoolis püstitati pronksist rinnakuju "legendaarsele" 20. Eesti Relva-SS diviisi vabatahtlikule H. Nugiseksile, mis oli pühendatud tema 95. sünniaastapäevale," öeldi Vene välisministeeriumi kodulehele kolmapäeva õhtul postitatud kommentaaris.

"Kutsume rahvusvahelisi inimõiguste kaitse organisatsioone, sealhulgas ÜRO inimõiguste nõukogu, Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) ja Euroopa Nõukogu, aga samuti Euroopa Liitu mõjutama Tallinnat, et mitte lubada neonatsismi avalikku propagandat ja natslike kurjategijate heroiseerimist. Leiame, et sellistele tegelastele Euroopas ausammmaste püstitamine on häbiväärne ja miljonite "pruuni katku" vastu võideldes hukkunute üle irvitamine," ütles Vene välisministeeriumi inimõiguste, demokraatia ja õigusriigi volinik Konstantin Dolgov oma kommentaaris.

Esmaspäeval esines kriitikaga büsti avamise suhtes ka Vene saatkond Eestis.

Venemaa Föderatsiooni Suursaatkond Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Laupa põhikooli direktor Kaarel Aluoja ütles reedel Harald Nugiseksi büsti avamisel koolimajas, et see on õpilastele suureks eeskujuks ja annab parema võimaluse kasvatada neis isamaalisust, teatas Järva Teataja eelmisel nädalal. Aluoja ütles, et kui püüda reastada Järvamaalt pärit inimesi tuntuse järgi, siis kindlasti kuulub Harald Nugiseks selle nimekirja etteotsa. "Eesti rahva tänumedal — see on rahva tunnustus oma sangarile ja kaalub kindlasti üles presidendi jagatavad aurahad," lausus ta lehe teatel.

Nugiseks oli Relva-SS-i allohvitser, kes Teise maailmasõja ajal teenis vabatahtlikuna 20. Eesti Relva-SS diviisis. Ta oli üks neljast eestlasest, kellele on antud lahingulise vapruse eest Raudristi Rüütlirist. Nugiseksi ei ole kunagi sõjakuritegudes süüdistatud.

Harald Nugiseks sündis toonases Särevere vallas (praegu Türi vald) Karjakülas Vanaõue talus 22. oktooberil 1921. Laupa kooli lõpetas ta 1937. aastal.

Tagid:
Välisministeerium, Harald Nugiseks, Venemaa

Peamised teemad