06:08 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Uudised
lühendatud link
20 0 0

Septembris tegi Euroopa Komisjoni president Jean Claude-Juncker ettepaneku EL-i peakorteri loomiseks.

TALLINN, 27. oktoober — Sputnik. Euroopa Liidul (EL) pole kava luua oma relvajõude, sõnas ühenduse välispoliitika juht Federica Mogherini neljapäeval NATO kaitseministrite kohtumise eel.

"Me ei plaani luua Euroopa armeed ning me ei plaani rajada peakortereid nagu NATO-l on SHAPE (NATO Euroopa liitlasvägede peakorter)," sõnas Mogherini.

EL korraldab juba praegu tsiviil- ja sõjaväeoperatsioone ning missioone, lisas ta, edastas BNS.

"Meil on juba oma planeerimis- ja juhtimisstruktuurid ning see on valdkond, mida me hakkame praegu arendama. Seda saab teha ilma NATO dubleerimise ja (tegevusvaldkondade) kattumiseta," ütles ta.

"Ma olen absoluutselt sada protsenti kindel, et see (NATO ja EL-i) koostöö kasvab ning muutub praktilisemaks, käegakatsutavamaks ja see on meie kodanike ja julgeoleku huvides. Lõppude lõpuks on see meie võimalus — see, et meie kodanikud ja liidrid Euroopas mõistavad, et julgeolek on meie jaoks prioriteet, et meil on nüüd vahendid, võimekus ja poliitiline tahe sellega tõsiselt vaeva näha," sõnas EL-i esindaja.

NATO ja Euroopa Liit on julgeolekupartnerid, mitte rivaalid, ütlesid kõrged ametnikud neljapäeval, välistades võimaluse, et EL-i sõjalised ambitsioonid võiksid õõnestada allianssi.

"Ma usun, et on täiesti võimalik Euroopa kaitseväe tugevdamine NATO jõupingutusi dubleerimata," lausus allianssi peasekretär Jens Stoltenberg.

"EL-i liidrid on samuti väljendanud, et see ei puuduta EL-i kollektiivset julgeolekut, struktuuride ehitamist EL-i poolt, mis võistleksid NATO-ga," lisas Stoltenberg pärast EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogherini kohtumist NATO kaitseministritega Brüsselis.

Mogherini juhtimisel loodud strateegiadokument näeb ette, et EL taotleb "strateegilist autonoomiat" mitmete julgeolekuohtudega toimetulemisel, konventsionaalsest lahingutegevusest hübriidsõjani, Ukraina kriisist Süüria kodusõjani ning Aafrika majandusprobleemidest kuni sisserändeni.

EL korraldab juba praegu tsiviil- ja sõjaväeoperatsioone ning missioone, lisas ta. Selleks tuleb parandada juhtimisvõimekust ning luua vastavaid keskusi ja peakortereid.

"Meil on juba oma planeerimis- ja juhtimisstruktuurid ning see on valdkond, mida me hakkame praegu arendama. Seda saab teha ilma NATO dubleerimise ja (tegevusvaldkondade) kattumiseta," ütles ta.

Briti kaitseminister Michael Fallon sõnas kolmapäeval, et EL ei tohi võtta üle NATO kollektiivkaitse rolli.

Saksa ministri Ursula von der Leyeni sõnul on aga ruumi EL-i kaitsevõimekuse parandamiseks.

"NATO ning Euroopa julgeoleku- ja kaitseühendustel on erinevad iseloomud ja ülesanded, kuid meil on neid mõlemaid vaja," ütles von der Leyen.

"See on oluline, et me ei loo dubleerivaid struktuure. Ma rõhutan veelkord, et me ei räägi ühisest Euroopa armeest," sõnas ta.

Septembris tegi Euroopa Komisjoni president Jean Claude-Juncker ettepaneku EL-i peakorteri loomiseks. Ettepanekut toetas hiljuti Visegrádi riikide grupp: Tšehhi, Poola, Slovakkia ja Ungari. Samuti kõneles ettepaneku poolt Saksa kaitseminister Ursula von der Leyen oma visiidi ajal Vilniuses eelmisel kuul.

Tagid:
EL, NATO, armee, Federica Mogherini

Peamised teemad