14:15 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Uudised
lühendatud link
14024

Eesti Antifašistlik Komitee kavatseb minna välja rahvusvahelise kohtuni, Venemaa välisministeerium aga ootab ÜRO hinnangut Harald Nugiseksi portreebüsti paigaldamisele Eestis.

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. Venemaa välisministeerium on juba kutsunud rahvusvahelisi organisatsioone andma omapoolne hinnang otsusele paigutada koolimajja endise SS-ohvitseri Harald Nugiseksi portreebüst. Aktiivseid samme selle vastu kavatseb astuda ka Eesti Antifašistlik Komitee.

Nagu teatas Eesti Antifašistliku Komitee esimees Andrei Zarenkov, plaanib see organisatsioon oodata vastust Eesti võimudelt kõige enam kuu aega. Kui vastust selle aja jooksul ei tule, saadetakse järelepärimine esmalt haridus- ja teadusminister Maris Laurile.

„Koolimajades on igasugune propagandategemine keelatud, selline ajaloo võltsimine ja fašismi ülistamine õppeasutuse seinte vahel piirneb juba meeltesegadusega. See on Eestis „pronksiöö" aegadest peale aetud poliitika kvintessents," ütles Zarenkov.

Kuivõrd koolid on haridus- ja teadusministri haldusalas, on Maris Lauri Zarenkovi sõnul kohustatud seal korra majja lööma.

„Muidugi on SS-ohvitserile Harald Nugiseksile, kelle käed on küünarnukkideni verised, büsti paigaldamine kohalik ühiskondlik algatus. Aga kui kellelgi kargab järsku pähe paigutada koolimajja Stalini või Molotovi või Ribbentropi büst?" küsib ta.

Sinnapaika seda asja igatahes ei jäeta, kui just büsti koolimajast ära koristata või ministrile adresseeritud kiri jääb vastuseta. Antifašistlik komitee, nagu Zarenkov lubas, pöördub rahvusvahelisse kohtusse ja tutvuvustab probleemi välisajakirjanikele.

Varem on Vene Föderatsiooni saatkond Eestis nimetanud SS-lase auks büsti avamist nende mälestuse mõnitamiseks, kes hukkusid võitluses fašismi vastu.

„Eesti räägib euroopalike väärtuste järgimisest, kuid samal ajal püstitab mälestusmärke isikutele, kes seisavad neist väärtustest valgusaastate kaugusel," märkis Vene Föderatsiooni Eesti saatkonna nõunik Jevgeni Verlin.

„Järeleandmised neonatslikele ja revanšistlikele meeleoludele, kus iganes säärast ei juhtuks, pälvib meie otsustava hukkamõistu," rõhutati Vene Föderatsiooni Eesti saatkonnast.

Laupa põhikooli direktori Kaarel Aluoja arvates aitab aga SS-ohvitseri büsti paigaldamine kõige paremal võimalikul moel kaasa eesti noortes patriotismitunde kasvatamisele.

Samal teemal

Vene välisministeerium taunis Harald Nugiseksi büsti avamist
Tagid:
Venemaa välisministeerium, Andrei Zarenkov, Harald Nugiseks, Eesti

Peamised teemad