01:12 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Uudised
lühendatud link
5511

Vabaühendus Vene Kool Eestis (VKE) kirjutas laupäeval president Kersti Kaljulaidile saadetud pöördumises, et venekeelne haridus vajab nii säilitamist kui ka presidendi kaitset eestistamise vastu.

TALLINN, 29. oktoober — Sputnik. "Venekeelse kooli hävitamine on üks teravamaid probleeme meie riigis," kirjutas Kaljulaidile MTÜ Vene Kool Eestis juhatuse esimees Mstislav Rusakov. "Me teeme Teile ettepaneku pöörata erilist tähelepanu sellele meie ühiskonna valupunktile ning võib-olla võtta see presidendi erikontrolli alla. Aga meie oleme valmis pakkuma omalt poolt selle eduka lahendamise võimalikke teid."

"Teie eelkäija sel ametipostil ignoreeris järjekindlalt meie kollektiivseid pretensioone ja avaldusi ning lisaks lubas endale mitteaustavaid väljaütlemisi vene kogukonna aadressil, nimetades eestimaalaste kolmandiku emakeelt "okupantide keeleks", edastas BNS. Tahtlikult asetades end opositsiooni oma rahva suure osa suhtes, ei võitnud endine president austust ega mõistmist vene kogukonna esindajate seas," seisab Rusakovi allkirjastatud pöördumises.

Rusakov avaldas lootust, et Kaljulaid hakkab rohkem kaaskodanike häält kuulda võtma ja et presidendiga õnnestub luua ka tulemusrikas dialoog.

"See tähendab dialoogi presidendi ja Eesti rahva olulise osa vahel," selgitas Rusakov. "Topeltstandardid hävitavad iga süsteemi, sest purustavad seestpoolt neid kriteeriume, mille alusel on võimalik kokkulepe organismis — ühiskonnas. Meie ühiskond on kokkuleppest kaugel."

Rusakovi hinnangul saab praeguseks väljakujunenud olukorda parandada üksnes nii, et riik loobub otsesest ja seaduslikult heakskiidetud ebaõiglusest, mis venekeelsele elanikkonnale osaks saab.

"Meie tingimustes võtab see ebaõiglus venekeelsete koolide toore vägivaldse eestistamise vormi," seisab Kaljulaidile saadetud pöördumises. "Meie ühing keskendas oma jõud sellele, võimalik, et meie ühiskonna kõige valusamale osale — vene laste olukorrale. Teie kui mitme lapse ema peate mõistma vanemate murelikkust oma laste pärast, sõltumata nende päritolust. Me loodame, et ilmutate osavõtlikkust venekeelse kogukonna kvaliteetse emakeelse hariduse saamiseks võrdsetel alustel eestlastega."

Ühtlasi tervitas Rusakov president Kaljulaidi uuel ametipostil ja avaldas lootust, et president hakkab oma sõnade kohaselt esindama kõigi Eesti elanike huve — sõltumata nende rahvuslikust, religioossest või mingist muust kuuluvusest.

 

Peamised teemad