06:50 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Uudised
lühendatud link
5022

Mis siin imestada, et Venemaa suurendab oma õhutõrjevõimekust Kaliningradis. Ta peab Lääne tegevust agressiooniks ja enda oma kaitsetegevuseks. Meile paistab aga asi vastupidi.

Mary Dejevsk, Inosmi

Nõukogude Liidu lagunemisest on möödas pea 25 aastat, kuid eelmisel nädalal võis jääda mulje, et sellist globaalset kataklüsmi poleks nagu kunagi olnudki. Kuu aja eest ÜRO Julgeolekunõukogus puhkenud sõnasõda Süüria küsimuses kasvas üle kujundite sõjaks, mida hoidsid kuumana kartused Venemaa kavatsustes.

See pole uus külm sõda, palju me seda ka ei korrutaks. See meenutab pigem usalduse kaotust, kus ametnikud ja mõned meediaväljaanded kujutavad tänast Venemaad sedavõrd vastutustundetu ja irratsionaalsena, et ta võib valla päästa relvakonflikti. See ei ole külm, vaid kuum sõda, mis võib puhkeda mitte kolmanda maailma riigis Süürias, vaid olla suunatud meie vastu.

Mul on uudiseid sellele osale Briti publikult, kes elab venelaste vältimatu kallaletungi hirmus. Venemaal on levinud peaaegu sama arvamus Lääne, Ameerika Ühendriikide ja tema noorema venna Ühendkuningriigi suhtes.

Viibisin viimased kolm päeva tänaseks kogu maailma Venemaa spetsialistide rahvusvaheliseks kohtumiseks kasvanud Valdai klubis. Sel aastal kohtusime lõpuks 2014. aasta Sotši taliolümpiamängudeks ehitatud luksuslikus kuurorthotellis.

Tänavu, nagu eelmistelgi aastatel, toimusid elavad arutelud, mis kaugeltki mitte viimasena olid pühendatud Euroopa tulevikule pärast Brexitit (ja tunnistan, et mul oli veider kuulata, kuidas venelased, sakslased, hiinlased, türklased arutlevad abitu seisundi üle, millesse Ühendkingriik on sattunud).

Peamine mulje selle aasta kohtumistest (sealhulgas kestvad konverentsisessioonidest asepeaminister Igor Šuvalovi ja välisminister Sergei Lavroviga, samuti paljudest vestlustest selle seltskonna esindajatega, keda meie Ühendkuningriigis tavatseme nimetada linnameeste ja intellektuaalseks eliidiks) seisneb selles, et Venemaa umbusk Lääne vastu rahvusvahelisel ja poliitilisel areenil ei ole varem olnud kunagi nii suur ja et relvastatud konflikti, olgu ta siis juhuslik või tahtlik, käsitletakse kui reaalset võimalikuks.

Isegi Venemaa "eliidi" esindajad leiavad, et läänemaailm ja tema liidrid, mõne üksiku erandiga, on Venemaa vastu seljad kokku pannud niivõrd, et nad on hakanud neid pidama vahetuks ohuks. Nad tunnevad, et neid ei mõisteta ja et nad on kõrvale tõrjutud.

Välisminister, kes ei kao oma Ameerika kolleegi John Kerry kõrval seistes teleekraanidelt, pajatas meile 90-minutilise küsimuste ja vastuste formaadis toimunud konverentsi jooksul mitu korda, et Venemaale on osutatud lugupidamatust, mida ei tohiks teha mitte ainult suurriigi, vaid ühegi riigi suhtes.

"Meile pole vaja mingeid meeldivaid tegusid," ütles ta arutelu käigus. "Meil on vaja vaid seda, et Ameerika Ühendriigid suhtuksid meisse austusega. Seda väärib iga riik."

Teiste sõnadega, Venemaa peab vastuvõetamatuks mitte ainult Lääne üksikuid akte, näiteks Süüria vägede pommitamist, mis rikkus vaherahu kuu aega tagasi ja mis Venemaa arvates ei olnud juhuslik, vaid Lääne suhtumist tervikuna. Venemaa leiab, et Lääs käitub üleolevalt ja protežeerivalt.

Korduvalt käsitleti Ameerika "kordumatuse" teemat. Seda sõna on USA-s hakatud kasutama rohkem kui kunagi varem valimiskampaanias.

Üks esineja võrdles läänemaailma suhtumist Venemaasse sellega, kuidas suhtub temasse Hiina. Hiinlased, ütles ta (jutt käis Kesk-Aasiast), valmistasid ette pinnast, konsulteerisid Venemaaga, hoidsid teda sündmuste arenguga kursis, et vältida ebameeldivaid üllatusi, nad ilmutasid alati valmisolekut koostööks.

See võib tõepoolest olla nii või hoopis teisiti, kuid selline lähenemine ei pruugi, arvestades Hiina tugevnemist rahvusvahelisel areenil, kesta kaua. See oli aga valdav seisukoht.

Küllap tasuks naasta selle juurde, kuidas räägitakse viimasel ajal Venemaast Ühendkuningriigis. Venemaad peetakse kutsumata agressoriks Süürias vaatamata sellele, et ta on ainuke riik, mis asub seal seaduslikul alusel, vastusena ÜRO tunnustatud riigi valitsuse kutsele.

Venemaad süüdistati ilma igasuguste kahtlusteta humanitaarabikonvoi ründamises, mis, rõhutame seda veel kord, rikkus septembri vaherahu, kuigi süüdlane pole siiani selge. Venelased kurdavad, et Venemaad süüdistati "sõjakuritegudes" veel enne toimunu mistahes uurimist.

Meenutame nüüd Venemaa sõjalaevastikku, mis eesotsas riigi ainsa lennukikandja Admiral Kuznetsoviga läbis La Manche'i väina (ja tal oli selleks täielik õigus) ja et meil Ühendkuningriigis esitleti seda "jõudemonstratsioonina". Laevad liikusid Vahemerele, kus, nagu veendunult kinnitati, pidid nad osutama sõjalist abi Süüria president Assadile ja kahtlemata osalema tsiviilelanikkonna pommitamises.

Milline pahameeletorm tõusis sellest, et NATO liikmeks olev Hispaania nõustus tankima Venemaa laevu oma Põhja-Aafrikas asuvas enklaavis Ceutas, see tähendab tegema midagi sellist, mida on tehtud korduvalt ka varem. Venemaa tegi oma tellimuse annulleerimisega, et Hispaania ei jõuaks selle täitmisest keelduda, targa otsuse.

Kogu see episood andis venelastele võimaluse tõstatada küsimuse, kelle vastu Ameerika ja kõik teised Süürias õigupoolest sõdivad. Kui nad tõepoolest sõdivad terrorirühmituste vastu, siis on ka Venemaa seal justnimelt selleks. Kust siis tuleb omati selline vastumeelsus tankimise suhtes?

Tankimise episood ei jõudnud veel ununeda, kui Ühendkuningriik teatas taas, et saadab oma tankid, droonid ja mõnisada sõdurit Ida-Euroopasse. NATO ühispanus selles regioonis saab olema kõige suurem sõjaliste jõudude paigutamine Venemaa piiride äärde Varssavi Lepingu Organisatsiooni lagunemisest saadik. Kas tõesti on imekspandav, et Venemaa tugevdab oma õhutõrjet Kaliningradis. Nad hindavad Lääne tegevust agressioonina ja oma käitumist kaitsetegevusena. Meie näeme asju täpselt vastupidi.

Ennustades, millega see võib Lääne ja Venemaa jaoks lõppeda, ütles üks üsna eakas inimene Venemaalt, et tõenäoline lähiaja perspektiiv on "külm lahutamine" — piiratud koostöö vaid teatud küsimustes, mis võib (aga ei pruugi) saada lähenemise aluseks tulevikus (kuid mitte praegu). Teine, vanim meile esinenud ametnikest, oli oma järeldustes veelgi otsekohesem. "Kui te arvate, et kõhn ja nälginud Venemaa hakkab end "paremini üleval pidama", siis te eksite".

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

Tagid:
kaitsevägi, julgeolek, agressor, NATO, Suurbritannia, Venemaa, Süüria

Peamised teemad