17:29 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Uudised
lühendatud link
18854

Ellujäämisreeglid metsas. Võõra sõjatehnika pildid, et teada, mille eest varjuda. Leedu Kaitseministeerium üllitas elanikkonnale "okupatsioonitrilleri" žanris vaenlase välimääraja.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kõige järgi otsustades ei usuta Leedus NATO toetusesse eriti. Kuigi juurde oodatakse tuhandet uut täies relvis võitlejat, mis on suuruselt kümnendik kogu vabariigi kaitseväest, loodavad võimud, kui üks mees eelkõige oma kodanikele. Neile ongi raamat mõeldud, sest teadmistes peitub jõud. Tiraažiga 30 tuhat eksemplari välja antud brošüür pajatab, kuidas võimalikule agressorile vastupanu osutada. Raamat pole sellest, kuidas kaevikut kaevata, rinnaga tulepesa laskeava sulgeda või granaadikimbuga tanki alla viskuda. Milleks, nagu öeldakse, selliseid mõttetuid ohvreid tuua.

Raamat õpetab, kuidas end okupatsiooni tingimustes kartmatult üleval pidada. Seda esiteks. Teiseks õpetetakse Venemaa sõjatehnikat tundma. Oluline on osata vahet teha, et kogemata viglaga mitte kallale karata valele soomusmasinale, mida tuuakse viimasel ajal siia sisse lugematus koguses nii USA-st kui mujalt NATO-st.

Et "jumala andi" mitte segamini ajada sellega, mis kodumaa hakklihaks muuta võib, on käsiraamat varustatud koledate piltidega. Igal joonistusel on tõenäolise vaenlase surmamasin koos selle võimekust kirjeldavate tehniliste näitajatega. Ei mingeid saladusi, ära ainult paljakäsi haarama mine. Vaenlane on kui avatud raamat, muudkui kasta sõrme, keera lehte ja loe.

Käsiraamatus on õpetussõnad, kuidas esmaabi anda ja metsas ellu jääda. "Selle raamatuga tahame me näidata, et iga kutsumata meie kodumaa piiri ületav relvastatud sisetungija peab arvestama tugeva vastupanuga," teatas agentuurile CNN kaitseminister Juozas Olekas. Ajakirjanik ei hakanud targu pärima: "Vend, kus on su jõud, kui õpetad rahvast vaid metsa pakku minema ja haavu lakkuma," et mitte endast vale muljet jätta.

Muideks, selle ülema valitsemise ajal läks kogu Leedu vägi üle Pentagoni standarditele. Siiski mitte kõikidele, vaid kõigest sealsetele hinnastandarditele. Enam polegi liiast, kui väliköögi kulp ja kopsik maksab kaheksa kuni kümme korda rohkem, kui poes.

Kõik nagu jänkidel: prill-laud 640 taala, kohvikann 7600. Lisaks panustati tõsiselt Aafrika elevantide võimete uurimisele, kuidas nad omati maamiine avastada oskavad. Leedus pole veel kõik sead otsa saanud ja midagi on nendes ka aafrikapärast. Katk näiteks.

On hoopis teine teema, et USA jaoks leidub planeedil alati ruumi sõjapidamiseks, mis kõik kahjud korstnasse kirjutada laseb. Leedus aga tuleb selleks kõvasti pöialt pigistada ja selleks riigile lootust antaksegi. Või siis, otsustades selle "tarkuseallika" põhjal, seda kirjeldataksegi. Igatahes, kui on asju, mida kirjutatakse verega, siis antud juhul see on kindlasti sündinud külmas higis.

Autoritele tuleb siiski ka au anda — teemasse on nad üllatavalt hästi sisse elanud. Räägivad, et noorsugu võtab nende "loomingu" südamest omaks kõikides koolides, ülikoolideni välja. Kuid kummalisel kombel ka haiglates ja muudes raviasutustes. Küllap selleks, et ka seal osataks kodumaa hea käekäigu pärast põdeda. Kurjad keeled on selles aga näinud kaitseministeeriumi salaplaani, kuidas auditist mööda hiilida ja seljatagant hoop anda.

Tuleb ju kuidagi endale tohutud investeeringud välja ajada ja pika teibaga tagasi tõrjuda suurte õpetajate ja arstide hordide rünnakuid. Öeldagu nüüd veel, et sõjavägi oma 2% SKT-st väärt ei ole. Nemad ju "ravivad" ja "õpetavad" samamoodi. Ja selles vihus on tõesti tarkust, mida ammutada, eelkõige õpetab see kannatust. Paber kannatab ju kõike.

Mis NATO toetusesse puutub, siis tuleb Leetu Bundeswehri raamistatud pataljon Belgia, Horvaadi, Prantsusmaa, Hollandi, Luksemburgi ja Norra sõjaväelastest. Küllap Vilniuses mäletatakse veel, mis juhtub, kui paraadi kamandavad sakslased.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
käsiraamat, okupatsioon, Leedu Kaitseministeerium, NATO, Juozas Olekas, Leedu

Peamised teemad