06:46 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Uudised
lühendatud link
4510

Valitsus võttis neljapäevasel istungil siseministri ettepanekul Eesti kodakondsuse riigireetmises süüdi mõistetud endise kaitsepolitseiniku Aleksei Dresseni abikaasalt Viktoria Dressenilt.

TALLINN, 3. november — Sputnik. Peaminister Taavi Rõivase sõnul oli tegemist esimese sellelaade otsusega taasiseseisvunud Eesti ajaloos. Viktoria Dressen on süüdi mõistetud riigireetmises, asutusesisese teabe edastamises ja muus.

Harju maakohus mõistis 2012. aasta juulis riigireetmises ja ametialase teabe edastamises süüdi kaitsepolitsei endise töötaja Aleksei Dresseni ja tema abikaasa Viktoria Dresseni. Aleksei Dressenile mõistis kohus karistuseks 16 aastat vangistust ja Viktoria Dressenile kuus aastat vangistust viieaastase katseajaga. Ühtlasi mõistis kohus Dressenitelt välja kriminaaltuluna saadud 142 900 eurot ning konfiskeeris Dressenitelt läbiotsimiste käigus leitud 23 556,85 eurot sularaha ning nende omanduses oleva korteri.

Kaitsepolitsei pidas riigireetmises kahtlustatava 1968. aastal sündinud Kaitsepolitsei endise töötaja Aleksei Dresseni ja tema abikaasa Viktoria Dresseni kinni 2012. aasta 22. veebruari hommikul. Endine kaitsepolitseinik Dressen vahetati 2015. aasta septembris Venemaal kinni hoitud Eesti kaitsepolitseiniku Eston Kohveri vastu.

Aleksei Dressen sai Eesti kodakondsuse naturalisatsiooni korras 1993. aastal. Valitsus vabastas ta Eesti kodakondsusest eelmise aasta 15. oktoobril.

Vastavalt kodakondsuse seadusele võetakse Eesti kodakondsus ära valitsuse korraldusega isikult, kes on valitsuse loata astunud Eesti kodanikuna välisriigi riigi- või sõjaväeteenistusse; astunud välisriigi luure- või julgeolekuteenistusse või relvi valdavasse ja sõjaväeliselt korraldatud või sõjalisi harjutusi harrastavasse välisriigi organisatsiooni; püüdnud vägivaldsel teel muuta Eesti põhiseaduslikku korda; varjanud Eesti kodakondsuse saamisel või taastamisel asjaolusid, mis oleksid välistanud talle Eesti kodakondsuse andmise või taastamise; kellel on mõne muu riigi kodakondsuses, kuid ei ole vabastatud Eesti kodakondsusest.

Samas lisatakse, et kelleltki ei tohi võtta Eesti kodakondsust veendumuste pärast ning sünnijärgselt kodanikult kodakondsust ära võtta ei saa.

Tagid:
kodakondsus, Viktoria Dressen, Eesti

Peamised teemad