08:37 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
5420

Täna, 4. novembril jõustus Pariisi kliimalepe. Kliimaleppe eesmärk on vähendada nn kasvuhoonegaaside õhkupaiskamist 2030. aastaks 30 protsenti 2005. aasta tasemega võrreldes.

TALLINN, 4. november — Sputnik. Leppeni jõuti mullu detsembris Prantsusmaa pealinnas. Lepe jõustus pärast seda, kui selle oli ratifitseerinud enam kui 55 riiki, mille arvele langeb rohkem kui 55 protsenti globaalsest süsinikuemissoonist, vahendas BNS.

"Inimkond vaatab kunagi tagasi 4. novembrile, kuna siis sulgesid maailma riigid ukse vältimatule kliimakatastroofile," ütles ÜRO kliimaorganisatsiooni UNFCCC juht Patricia Espinosa.

Pariisi kliimalepe eesmärgiks on piirata globaalne soojenemine sel sajandil "tublisti" alla kahe kraadi Celsiuse järgi tööstusrevolutsiooni eelse ajaga võrreldes. Lepe kutsub riike seadma endale süsinikdioksiidi emissioonide piiramise eesmärke ning neid iga viie aasta tagant uuendama.

Maailma liidrid ja teadlased on hoiatanud üha rängemate põudade, üleujutuste ja tormide eest, samuti veetaseme tõusu eest maailmameres, mis mõjutab sadade miljonite inimeste elu.

Kokkuleppes rõhutatakse, et kasvuhoonegaaside õhkupaiskamine peab jõudma kõrgpunkti niipea kui võimalik, et siis kiiresti väheneda.

Tagid:
kliimalepe, kasvuhoonegaasid, ÜRO, Patricia Espinosa, maailm, Prantsusmaa

Peamised teemad