08:45 06. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Uudised
lühendatud link
14334

President Kersti Kaljulaid põhjendas oma otsust mitte osaleda tema ametisse astumise puhul korraldatud tänujumalateenistusel sellega, et kirikus käimine sellisel puhul ei oleks tema poolt siiras.

TALLINN, 5. november — Sputnik. "[Kuid] riiklike tähtpäevade, samuti kiriklike pühade puhul kirikus käimine ei oleks siiras olukorras, kus kirikuskäik pole olnud minu jaoks varem nende tähtpäevade osa," kirjutas Kaljulaid reedel sotsiaalmeedias.

"Ma austan inimeste usuvabadust. Ma pean lugu tööst, mida kogudused teevad ühiskonna nõrgemate abistamiseks. Ja ma austan inimeste soovi ja traditsiooni kaasata kirikut oma igapäevastesse tegemistesse," lisas president Kaljulaid.

"Kui mind kutsutakse kirikusse pulma või matusele, sest korraldajad on nii soovinud, siis loomulikult ma lähen. Kui Tori Püha Jüri kirikus mälestatakse veteranipäeval Eesti eest langenud sõjamehi, siis ma lähen sinna," märkis Kaljulaid.

"Koos oma kontrollikoja kolleegidega kohtusime mõned aastat tagasi ka paavstiga ning sel kohtumisel järgisime kõiki kiriku tavasid. Sest mind kutsuti ja nii on kombeks," kirjutas ta.

"Mul ei ole midagi ühegi Eestis tegutseva kiriku vastu, minu lähedaste hulgas leidub ka näiteks Jaani koguduse liikmeid. See on nende inimeste vaba valik ja see ei ole kunagi tekitanud meie peres mingeid pingeid ega vaidlusi. Nii me austamegi ka pereringis üksteise vabadust uskuda seda, mis on igaühele oluline," tunnistas president Kaljulaid.

"Me otsime tröösti sealt, kust me seda leiame. Kes kirikust, kes mere äärest, kes metsast. See on igaühe vabadus. Ja seda pean ma kõige olulisemaks," rõhutas president.

Kaljulaid loobus esimese Eesti riigipeana oma ametisse nimetamise päeval tema auks korraldatavast tänujumalateenistusest.

President Arnold Rüütel osales tänujumalateenistusel oma ametisse vannutamise päeval 2001. aasta 8. oktoobril Tallinna Toomkirikus. 2006. aasta 9. oktoobril tegi Kaarli kirikus sama president Toomas Hendrik Ilves. Eesti Evangeelse Luteri Kiriku (EELK) peapiiskopi Urmas Viilma sõnul ütles Kaljulaid sel korral pakkumisele ei.

Presidendi avalike suhete nõunikU Taavi Linnamäe sõnul on suhe religiooniga ja ka selle suhte intensiivsus iga inimese jaoks midagi väga isiklikku. "Ma hindan väga seda tööd, mida erinevad kirikud ja kogudused kogukondadega teevad, ning rolli, mida nad kogukonna ja oma liikmete elus mängivad. Meil on ka ühiseid teemasid, mida arutada, ning kindlasti leiame selle vormi, kuidas koostööd teha," ütles ta.

Kas ja kuidas president Kaljulaid Vabariigi aastapäeva ja jõulude tähistamisel kirikut kaasab, pole presidendi kantselei teatel veel selge, sest nende tegevuste planeerimine alles käib.

Eesti põhiseaduse kohaselt ei ole Eestis riigikirikut. Igaühel on südametunnistuse-, usu ja mõttevabadus. Kuulumine kirikutesse ja usuühingutesse on vaba. Igaühel on vabadus nii üksinda kui ka koos teistega, avalikult või eraviisiliselt täita usutalitusi, kui see ei kahjusta avalikku korda, tervist ega kõlblust.

Tagid:
tänujumalateenistus, kirik, Kersti Kaljulaid, Eesti

Peamised teemad