03:32 20. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Illustratiivne foto

Joovad kraanivett ja närivad koorimata porgandeid

© REUTERS / Stoyan Nenov
Uudised
lühendatud link
11221

Me oleme juba harjunud, et rahvusvahelises meedias arvatakse Taani parimaks paigaks, kus elada, ja taanlastest kirjutatakse kui maailma kõige õnnelikumast rahvast. Seetõttu kätkeb märksa vähem roosiline pilt, mille oma lugejate lustiks maalib Venemaa menukas veebiajaleht Gazeta, endas isegi midagi vabastavat.

Taani ajaleht Politiken

Taani naised käivad üleni mustas ja kannavad värvilisi tossusid, oma lastel aga lubavad teha mida tahes, kasvõi põrsa kombel porilombis püherdada. Taanlased joovad kraanivett ja närivad koorimata porgandeid, vahendas Inosmi.

Arstid pareerivad nende kaebusi sõnadega „jälgige ennast või võtke valuvaigistit". Taanlastel on kõrged palgad ja ülikõrged maksud, ja nad liiguvad jalgratastel.
„Neist on võimatu aru saada," nendib ühe kirjutise autor, keegi Tatjana Lukašenko. Tema järelduseks on, et venelased peavad rõõmustama selle üle, et elavad Venemaal.

Tema artikkel on eriti kentsakas selle poolest, et enamik autori tähelepanekuid on täiesti tõesed. Just see banaalne rutiin, nagu selleks on mugavad jalanõud, porilombid, puhastamata porgandid, tervis ja jalgrattad, teeb Taanist Taani.

Ilu on vaataja silmades

Iroonia peitub selles, et artikkel ilmus just sel hetkel, mil Taani kodanikud vaidlevad tormiliselt selle üle, kuidas tuleks Venemaasse suhtuda. Ühest küljest toonitab valitsus sanktsioonide vajalikkust vastuseks Krimmi annekteerimisele venelaste poolt. Teisest küljest — Taani Rahvapartei (Dansk Folkeparti), kes kutsub üles ilmutama pisutki enam mõistmist.

Sellele saab anda huvitava seletuse: Taani Rahvapartei leiab, et meil on venelastega ühised strateegilised huvid, ja nimelt — saada jagu islamiäärmuslusest ja arendada Euroopa rahvusriike. Esimene väide on naiivne: islamiäärmuslust ei ole hävitanud isegi pommirünnakud Süürias, pigem vastupidi. Teine väide on ohtlik ja läheb see vastuollu Taani huvidega.

Meile on vaja vabadust, vastastikustel kohustustel põhinevat koostööd ja puhastamata porgandit.

Lugejate kommentaarid:

Frank Hansen

„Seal on mõningaid õigeid tähelepanekuid. Kui välismaal elavad taanlased pärast aastatepikkust eemalviibimist Taani tulevad, torkavad neile silma mustusejoad. Ma elan riigis, kus ma juba palju aastaid ei ole näinud ühtegi mahavisatud suitsukoni. Ja mitte sellepärast, et see oleks seadusevastane — kui keegi koni maha viskaks, ei juhtuks temaga midagi. Lihtsalt — milleks midagi keelata, kui kellelgi ei tulle pähegi seda teha".

Claus Oreskov

„Lihtsakoelise veebilehe kritseldust tõlgendati nii, nagu oleks see kõigi venelaste ja Taani-vastaste ühine arvamus. Kallid kaasmaalased, see on lihtsalt naiivne. Me näeme siin Gazeta vastust kõige venemaise igapäevasele mustamisele Taani meediaväljaannetes ja Taani poliitikute suu läbi. Kaugemale enam ei saa kui eile Venstre esindaja välispoliitika küsimustes Michael Aastrup Jensen, nimetades Venemaa presidenti Putinit kõrilõikajaks. Kas tõesti kellelegi tundub, et see viib rahuliku kooseksisteerimise, vastastikuste kaubandussuhete ja tsiviliseeritud koostööni?"

Mogens stig Møller

„See, et USA käitub Lähis-Idas juba ammu idiootlikult, eriti pärast 2003. aasta sissetungi Iraaki toonase Taani valitsuse toetusel, see on kahtlemata tõsi. Aga deviisiga „minu vaenlase vaenlane on minu sõber" tuleb olla ettevaatlik. Nimelt on see loogika muutnud Al-Qaeda (terroriorganisatsioon, Venemaal keelatud — toim.) USA kaasasutajaks, kes toetas üht saudiaraablast nimega Osama bin Laden sõjas venelaste vastu Afganistanis. Ütleme otse, et polnud just kõige geniaalsem lahendus ajaloos."

Tagid:
elustiil, iroonia, karikatuur, Dansk Folkeparti, Taani, Venemaa

Peamised teemad