17:11 22. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0801
  • RUB69.5480
Uudised
lühendatud link
18 0 0

Süüria kurdide ja araablaste allianss Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF), mida toetab USA, alustas pühapäeval kauaoodatud pealetungi äärmusrühmituse Islamiriik (IS) de facto pealinnale Raqqale.

TALLINN, 6. november — Sputnik. "Suur lahing Raqqa ja selle ümbruse vabastamiseks on alanud," ütles SDF-i pressiesindaja Jihan Sheikh Ahmed džihadistide kantsist 50 kilomeetrit põhja jäävas Ain Issas ajakirjanikele, vahendas BNS.

Ööl vastu pühapäeva alanud operatsioonis koodnimetusega "Eufrati raev" osaleb umbes 30 000 võitlejat, ütles Ahmed.

Teine SDF-i pressiesindaja Talal Sello ütles, et Raqqa vallutamise operatsioon kulgeb kahes faasis, millest esimene hõlmab linna ümbritsevate alade hõivamist ja selle isoleerimist, ning teine "kontrolli saavutamist" linna üle.

"Võitlus ei kujune lihtsaks ning see nõuab täpseid ja hoolikaid operatsioone, sest IS kavatseb oma kantsi kaitsta teadmisel, et Raqqa kaotamine tähendab rühmituse lõppu Süürias," sõnas Sello.

Samal ajal on Iraagi valitsusväed USA juhitava koalitsiooni toel pealetungil IS-i Iraagi tugipunktile Mosulile. Operatsioon Mosuli tagasivallutamiseks algas 17. oktoobril ning praeguseks on valitsusväed jõudnud linna piirile, kust üritavad linna tungida.

IS vallutas Raqqa 2014. aasta alguses ja Mosuli 2014. aasta juunis. Kahe linna langemine tähendaks rühmituse väljakuulutatud "kalifaadi" lõppu. Sello sõnul on SDF saanud Raqqa operatsiooniks koalitsioonilt uusi relvi, mille hulgas on ka tankitõrjerelvad.

USA kaitseminister Ashton Carter ütles hiljuti, et üheaegsed operatsioonid Mosuli ja Raqqa vallutamiseks on olnud juba mõnda aega osaks koalitsiooni sõjaliste planeerijate tööst. Türgi on samas öelnud, et Raqqa vabastamise operatsioon ei tohiks alata enne Mosuli tagasivõtmist.

Raqqas elas 2011. aastal enne Süüria konflikti puhkemist umbes 240 000 inimest ning sestsaadik on sinna mujalt Süüriast põgenenud umbes 80 000 inimest.

Linn langes 2013. aasta märtsis ülestõusnute kätte ning IS hõivas selle 2014. aasta jaanuaris. Tegemist oli esimese provintsipealinnaga, mille üle Süüria valitsusväed kontrolli kaotasid.

Tagid:
pealetung, Eufrati raev, SDF, IS, Jihan Sheikh Ahmed, Raqqa, Mosul, Süüria

Peamised teemad