04:59 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
7210

Peaminister Taavi Rõivase juhitav Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja IRL-i koalitsioon on lagunenud ning sotsid ja IRL plaanivad uue valitsuse moodustada Keskerakonnaga, mille esimeheks sai laupäeval Jüri Ratas.

TALLINN, 8. november — Sputnik. Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni hinnangul ei ole reformierakondlasest siseministri Hanno Pevkuri retoorika, milles ta peab võimalikku vasakpoolset valitsust riigile ohtlikuks, tõsiseltvõetav ning näitab lihtsalt Reformierakonna paanikat, vahendas BNS.

"Väide, et vasakpoolne valitsus on kuidagi Eestile ohtlik, on muidugi absurdne," ütles Simson. "Olen kindel, et Eesti vajab senisest enam inimestest hoolivat valitsust, kellel on värsked ideed ning tahe koos Eestit edendada. Reformierakond on olnud võimu juures viimased 17 aastat ning vastutab otseselt tänase seisaku eest. Nad on muutunud riigiparteiks, kes ei kujuta alternatiivseid lahendusi enam ette. Nende ainsaks võtteks ongi jäänud hirmutamine, mis enam tõsiseltvõetav ei ole."

"Oleks huvitav näha, kas minister Pevkur ütleks ka Eesti lähedastele partneritele, et nende vasakpoolse maailmavaatega valitsused on neile ohuks? Pigem pean ma ohtlikuks seda, kui kaldutakse erinevatesse äärmustesse või kui üks partei peab end riigist suuremaks. Ohtlik on ka võimu külge klammerdumine, olgugi et ideid enam pakkuda ei ole," lausus ta.

"Loodan, et reformierakondlased lõpetavad tarbetu hirmutamise ning lepivad tänase olukorraga. Usun, et uute vaadetega valitsus suudab murda mitmeid müüte ning viia Eestit edasi," lõpetas Simson.

Reformierakonna aseesimehe Kaja Kallase sõnul tuleb praeguse valitsuse lagunemise põhjusi küsida sotsiaaldemokraatidelt ja IRL-ilt ning uut võimalikku valitsuskoalitsiooni saab hakata hindama nende programmi selgumise järel.

Lehed loodavad võimuvahetusest värskendust
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Küsimus [lagunemise põhjustest] jääbki täna selgusetuks, aga eks siis kuuleb, kui need, kes seda algatavad, saavad seletada, et miks või kust. Ma arvan, et see ei ole küsimus mitte Reformierakonnale, vaid pigem sotsidele ja IRL-ile. Et mis need põhilised etteheited on ja mida siis see uus koalitsioon saab nende arvates teha, mida siiani ei saanud," ütles Euroopa Parlamendi saadik Kallas.

"Selge on see, et need jamad võib-olla hakkasid tõepoolest presidendivalimistega. Aga ma arvan, et seda on veel vara täna analüüsida. Ja võib-olla pole praegu õige aeg süüdlast otsida, vaid vaadata, mis edasi saab," rääkis Kallas.

Kommenteerides võimalikku uut koalitsiooni, mille moodustaksid Keskerakond, sotsid ning Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) jäi Kallas äraootavale positsioonile. "Kõigepealt peaks vaatama, mis on see programm. Mis on need asjad, mida see uus valitsus soovib Eestiga teha, mida muuta ja kuhu suunas. Sellisel juhul saaks seda hakata sisuliselt kommenteerima," rääkis Kallas.

"Ma arvan, et kõik Eesti erakonnad on demokraatlikud erakonnad ja eks kõigil peab olema võimalus. Ma arvan, et see on ikkagi sisu, mida peaks vaatama," lisas Kallas.

Endine pankur ja Pocopay omanik ning tegevjuht Indrek Neivelt ütles võimalikku uut vasakpoolset valitsust kommenteerides, et muutused on olulised, kuid peaminister ei juhi ettevõtjate firmasid ja nende elu jätkub endistviisi.

Küsimuse peale, kuidas võiks vasakpööre Eesti ettevõtluskeskkonda mõjutada, vastas Neivelt, et igasugune muutus on positiivne, kui seda ei toimu liiga tihti ega liiga harva.

"Samas mina arvan seda, et peaminister ei tule minu asemel firmat juhtima. President Ilves tegi küll suure töö ära, kuid ettevõtteid juhivad ikkagi ettevõtjad," ütles ta BNS-ile.
Neivelt lisas, et Eestis on poliitika üle tähtsustatud ja kemplused võimu ümber on pigem meedia poolt üles puhutud. "Ettevõtjate elu jätkub endistviisi, tuleb palju tööd teha," rääkis ta.

Peaminister Taavi Rõivase juhitav Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja IRL-i koalitsioon on lagunenud ning sotsid ja IRL plaanivad uue valitsuse moodustada Keskerakonnaga, mille esimeheks sai laupäeval Jüri Ratas.

Sotsiaaldemokraatlik erakond ja IRL tegid esmaspäeval ettepaneku peaminister Taavi Rõivase tagasikutsumiseks, et alustada koalitsiooni moodustamiseks kõnelusi Keskerakonnaga.

Rõivas teatas teisipäeval, et ta ei kavatse ise tagasi astuda ning soovib oma oma seisukohtade kaitseks võitlusse asuda.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)

Samal teemal

Ratas on järgmine Eesti peaminister, Savisaar - erakonnale häälte koguja
Vaadake, teie hobused põlevad!
Ossinovski näeb uue peaministrina Keskerakonna juhti Jüri Ratast
SDE ja IRL tegid peaminister Taavi Rõivasele ettepaneku tagasi astuda
Tagid:
valitsus, kriis, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, IRL, Keskerakond, Reformierakond, Indrek Neivelt, Kadri Simson, Jüri Ratas, Kaja Kallas, Eesti

Peamised teemad