11:30 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Uudised
lühendatud link
68 0 0

Sel sügisel möödub 20 aastat Soome suursaatkonna naasmisest Toompeale aadressil Kohtu 4 asuvasse hoonekompleksi - Eesti esimese iseseisvuse aja Soome suursaatkonna hoonesse. Täielikult renoveeritud endisest aadlipaleest sai siis jälle ühise ajaloo sümbol.

TALLINN, 8. november — Sputnik. Tähtpäeva auks avab saatkond oma uksed külalistele laupäeval, 12. novembril. Kuupäev on täpselt sama, mil Soome lõviga riigilipp heisati oma kohale Toompeal 20 aastat tagasi ehk 12. novembril 1996, teatas Soome Tallinna suursaatkond pressiteate vahendusel.

"Ilu saab ehitada, ruume saab rentida või osta. Kohtu 4 lugu on aga ainulaadne, kuna see sisaldab ka killukesi Eesti ja Soome ajaloost. Tunnen uhkust, et olen saanud olla osa sellest loost", tõdeb suursaadik Kirsti Narinen. Tema oli Tallinna saatkonna nõunik aastatel 1993-1998.

Avatud uste päeva jaoks on koostatud fotonäitus "Kohtu 4 okupatsiooniaastatel". Tallinna Polütehnilise Instituudi osakonnad kolisid hoonesse kohe pärast Nõukogude okupatsiooni. Eelmise riigipea Konstantin Pätsi majast sai aastateks tudengite ühiselamu. Tudengid kasutasid Pika jala pool asuvat rõdu pesukuivatamiskohana, kust avanes linna parim vaade.

Loengusaalides on muu hulgas meestele antud sõjalist õpetust ning vanadel piltidel on näha kuidas Kohtu 4-s õpetati ka lõhkeainete käitlemist. Aastal 1969 kolis hoonesse rahvusraamatukogu muusikaosakond. Paljud on käinud seal kuulamas muusikat ning kohtumas heliloojatega.

Pärast Eesti taasisesvumist oli maja väga kehvas seisus. Restaureerimine nõudis aega ja kannatust. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus tuli välja leide, mille järgi võis Toompea ajaloo ligi sada aastat varasemaks dateerida. Süsianalüüsiga leiti tõendeid 7. sajandist pärit inimasutusest.

"Alguses tundus, et maja ei saa kunagi valmis, maja oli pärast lammutamistöid nii halvas seisus. Päevavalgus paistis läbi lagede sisse. Seda suurema rõõmuga sai jälgida, kuidas maja renoveerimine edenes samm- sammult. Minu jaoks oli väga emotsionaalne hetk näha, kui maja publikule avati," meenutas Narinen

Tema sõnul maja ilu ja restaureemistööde tulemus oli paljudele uskumatu elamus. "Eriti mäletan president Lennart Meri esmareaktsiooni — saatkonna hoonete tagastamine nii Helsingis kui Tallinas oli tema jaoks auasi ja tõeks saanud unistust oli märgata ka tema silmanurgas", sõnas Narinen.

Soome suursaatkond avab oma uksed huvilistele tähistamaks tähtsat päeva ning meenutuseks, et hoone on mõlema riigi rahvusomand ja osa ühisest ajaloost.

Tagid:
renoveerimine, juubel, ajalugu, Soome suursaatkond, Kirsti Narinen, Toompea, Soome, Eesti

Peamised teemad