02:37 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
6511

USA meedia hinnangul kogus Trump teisipäeval toimunud valimistel 288 valijamehe toetuse, ületades võiduks vajaliku 270 valijamehe künnise. Rivaal Hillary Clintonil on 215 delegaadi hääl. Kuigi valimistulemused pole kõikidest osariikidest veel tulnud, siis nendest enam ei piisa Clintoni võiduks.

TALLINN, 9. november — Sputnik. USA vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump tõotas kolmapäeval võidukõnes olla president "kõikidele ameeriklastele".

"Tõotan igale meie maa kodanikule, et olen president kõikidele ameeriklastele," lausus Trump New Yorgis peetud võidukõnes.

"Ameerika jaoks on aeg siduda lõhestatuse haavad" ning "meie jaoks on käes aeg tulla ühtselt kokku", lisas ta.

USA järgmine valitsus toob endaga kaasa "riikliku kasvu ja uuenemise", ütles Trump.

Ameerika ei lepib tulevikus vaid parimaga ning riik hakkab "unistama suurelt, julgelt ja uljalt", lausus ta.

Hillary Clinton helistas kolmapäeval Trumpile ning õnnitles teda võidu puhul.

Keskerakonna endine esimees Edgar Savisaar avaldas heameelt Donald Trumpi valimise üle Ameerika Ühendriikide järgmiseks presidendiks.

"Mäletan, kuidas Trump maha tehti, kui ta otsustas presidendiks kandideerida. Teda alavääristati, tembeldati klouniks ja sildistati Kremli mõjuagendiks. Meedias valati teda igapäevaselt muda ja sopaga üle. Teda sõimati rassistiks ja naistevihkajaks. See oli kohutav ja ükski terve mõistusega inimene ei uskunud seda. Minagi ei uskunud neid laimujutte, sest tean omast kogemusest, kuidas Eesti peavoolumeedia on kallutatud," teatas Savisaar sotsiaalmeedias avaldatud postituses.

"Muide, Trump võitis hoolimata sellest, et tema enda erakond kohati tema vastu oli. Isegi president Bush teatas, et ei hääletanud Trumpi poolt. Kohati tundus, et kõik olid tema vastu. Justkui oleks ta mingi paaria. Aga rahvas oli temaga ja rahvas valis ta võidule. Taaskord saame kinnituse sellest, et sul ei ole vaja midagi enamat, kui rahva armastust ja kõik on tehtav ja võimalik," leidis Savisaar.

"Miks siis demokraadid nii haledalt kaotasid ja vabariiklased nii võimsalt võitsid? Vastus on lihtne: võim teeb ülbeks ja laisaks. Sama teema on ka Eestis ju Reformierakonnaga," märkis Savisaar.

"Valge töötav mees oli see, kelle demokraadid olid ära unustanud ja kelle Trump üles korjas. Demokraadid unustasid end erinevate vähemuste rägastikku," leidis Keskerakonna endine liider.

"Väga kummastav on kuulata ka Eesti meedia hala sellest, kui halb ja õudne see on, et Trumpist president sai. Isegi maksumaksja poolt ülalpeetav ERR, mis võiks ju ometi neutraalset ja ajakirjanduslikku joont hoida. Trump kuulas rahvast ja oli rahva hääleks. Presidendi peab valima ikka rahvas, mitte meediakanalid, reitinguagentuurid ja establishment," kirjutas Savisaar.

"Vabariiklaste käes on nüüd nii Kongress kui ka Valge Maja. See on midagi erakordset, sest väidetavalt oli see sedasi viimati aastal 1928. Trumpi jaoks on kõik teed nüüd avatud, kõik võimuinstrumendid mugavalt käeulatuses," sedastas Savisaar.

Politoloog Andres Kasekamp nimetas vabariiklase Donald Trumpi võitu USA presidendivalimistel suureks üllatuseks ning tõdes, et mitmed Trumpi välis- ja julgeolekupoliitilised seisukohad on Eesti vaatevinklist murettekitavad.

„Trumpi võit oli kõigi vaatlejate jaoks suur üllatus," ütles BNS-ile Tartu Ülikooli Balti poliitika professor Andres Kasekamp. „Eriti üllatavaks teeb selle asjaolu, et Trump suutis kampaania võiduka lõpuni viia hoolimata sellest, et paljud vabariiklaste tipp-poliitikud teda vulgaarsete väljaütlemiste, seisukohavõttude ja käitumise tõttu ei toetanud."

„Ameerika valijate jaoks osutus ka veenvaks Trumpi lubadus viia läbi suuri muutusi. Kuna Trump oli iseseisev kandidaat, keda ei rahastanud suured mõjugrupid, uskusid valijad, et Trump suudab presidendina hakata vastu ka kõikidele suurtele lobi- ja huvigruppidele."

Kasekamp nentis, et Eestis on palju tuntud muret Trumpi välis- ja julgeolekupoliitiliste seiskohtade, täpsemalt nende puudumise pärast. „Kampaania ajal on Trump avaldanud kahtlust ka NATO vajalikkuse üle ning teatanud, et USA aitab vaid neid, kes selle eest ka ise maksavad,"

„Ta on ärimees, kes on harjunud tegema tehinguid. See on aga midagi, mida ootab Vladimir Putin: liidrit, kes ei hoia kinni väärtustest ning on valmis jagama mõjusfääre. Eesti ja Balti riikide jaoks on see väga ohtlik mõtteviis."

„Tegelikult me ei tea, mida Trumpi puhul oodata. Me tahame mõtelda, et ta ei hakka tegema seda, millest ta kampaania ajal rääkis," sõnas Kasekamp.

Kasekamp märkis, et seekordne valimiskampaania tõi kaasa terava vastasseisu ja ühiskonna polariseerumise. „See kordub iga nelja aasta tagant," nentis ta. Kasekampi hinnangul on polariseerumiseks üheks põhjuseks sotsiaalmeedia, kus igaüks elab oma suletud mullis. Ta lisas, et selline vastandumine mürgitab ühiskonda.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
president, Donald Trump, USA

Peamised teemad