10:16 24. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1367
  • RUB75.2297
Leedu president Dalia Grybauskaitė

Leedu usaldab USA-d ja loodab, et USA-Leedu suhted ei muutu

© AFP 2018 / EMMANUEL DUNAND
Uudised
lühendatud link
1411

Leedu usaldab USA-d, sõnas president Dalia Grybauskaitė kolmapäeval pärast vabariiklasest Donald Trumpi võitu USA presidendivalimistel.

TALLINN, 9. november — Sputnik. "USA rahvas on langetanud otsuse, me austame nende valikut. Me usaldame USA-d, kes on meie suurim ja kõige lähedasem liitlane," vahendas BNS Leedu presidendi sõnu.

"Me hakkame uue USA administratsiooniga kahepoolsel tasandil koostööd tegema USA-Balti harta alusel, NATO-s ja teistes rahvusvahelistes organisatsioonides. Tugevad atlandiülesed sidemed USA ning Euroopa vahel on parim vastus geopoliitilistele väljakutsetele," sõnas ta.

Trumpi võit USA presidendivalimistel ei tohiks muuta selle riigi suhteid Leeduga, ütles kolmapäeval seimivalimised võitnud Leedu Talurahva ja Roheliste Liidu (LVŽS) juht Ramūnas Karbauskis.

"Loodetavasti on USA demokraatia kvaliteet selline, et Leedu ja USA suhted ei muutu. Igasuguste demokraatlike valimiste puhul tuleb austada inimeste valikut," ütles Karbauskis.

Nii tema kui ka tõenäoline tulevane peaminister Saulius Skvernelis peavad Trumpi teravaid avaldusi vaid valimiseelseks retoorikaks ja valituks osutumise järel muutub ta leebemaks. "Arvan, et esimese asjana teeb president lepitava avalduse kõikide ühiseks tööks riigi nimel," ütles Karbauskis.

Skvernelis oli ühtlasi veendunud, et vaatamata valimiseelsele retoorikale jääb USA Leedu ustavaks liitlaseks. "Loomulikult on teatavaid riigikaitse ja Venemaaga seostuvaid murekohti, kuid loodame, et see on pigem valimiskampaania osa," sõnas ta.

Skvernelis märkis, et valmivas valitsusprogrammis pööratakse suurt tähelepanu riigikaitsele ja lubadusele viia kaitsekulutused 2018. aastaks kahe protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP), seetõttu ei hirmuta Leedut Trumpi mõtteavaldused, et ta vaatab, kuidas Baltimaad oma lubadusi täidavad.

"Paljud NATO-sse kuuluvad Euroopa riigid peavad keskenduma koduste ülesannete täitmisele, arvestades teatavaid riske ja ameeriklaste avaldusi kollektiivkaitse projektides osalemisest," ütles Skvernelis.

USA ja Balti riigid on liitlased NATO-s. Trump ütles oma kampaania ajal, et Ühendriigid sekkuvad võimaliku sõjalise agressiooni korral Balti riikide kaitseks välja juhul, kui Balti riigid täidavad alliansi seatud kohustusi.

Tagid:
usaldus, demokraatia, NATO, Ramūnas Karbauskis, Dalia Grybauskaitė, Donald Trump, Leedu, USA, Balti riigid

Peamised teemad