17:39 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
11540

Umbusaldust pooldas 63 Riigikogu liiget.

TALLINN, 9. november — Sputnik. Riigikogu avaldas täna 63 poolthäälega umbusaldust peaminister Taavi Rõivasele. Poolt hääletasid Keskerakonna, Vabaerakonna, EKRE ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni liikmed.

Umbusalduse arutelul esines kõigepealt sõnavõtuga peaminister.

Peaminister Taavi Rõivase hinnangul lagundasid Reformierakonna koalitsiooni sotsiaaldemokraatide ning Isamaa ja Res Publica Liiduga (IRL) viimaste poliitilised ambitsioonid, mitte valitsuse sisuline töö.

"Peaministri ja kogu valitsuse kritiseerimine — ka umbusaldamine — käib opositsiooni töö juurde. Et aga koalitsioonipartnerid on minetanud tahtmise selle valitsusega jätkata, püstitab küsimuse miks. Kui selle põhjuseks on ühe erakonna seisakus reiting või teise erakonna esimehe soov paremaks positsiooniks valitsuses, siis võib see olla arusaadav asjaosalistele, kuid mitte Eesti inimestele," ütles Rõivas kolmapäeval riigikogus enne umbusalduse hääletust peetud kõnes, edastas BNS.

"Valitsus ja koalitsioon laiemalt on teinud oma tööd hästi ja tulemuslikult," leidis Rõivas. Peaminister märkis, et kui IRL ja sotsid ühinevad umbusaldusavaldusega valitsusele, siis sellega hääletavad nad mitte niivõrd tema isiku, kuivõrd viimase pooleteise aasta jooksul tehtud töö vastu, omaenese varasemate otsuste ja oma erakonna ministrite vastu.

Peaministri sõnul sai esmaspäeval selgeks, et sotsiaaldemokraadid ja IRL ei ole olnud ausad ei Reformierakonna ega Eesti avalikkusega. "Juba mitu nädalat on peetud salakõnelusi uue vasakpoolse valitsuse moodustamiseks," märkis Rõivas.

Peaminister pakkus riigikogu saadikutele võimalust esitada talle küsimusi, kuid lisas: "Ma tean, et teil on neid küsimusi raske esitada, sest tänase hääletuse tegelik põhjus ei ole ju valitsuse tööga seotud."

Pärast Rõivase esinemist vastas ta Riigikogu liikmete küsimustele.

Seejärel avati läbirääkimised, mille käigus esinesid sõnavõttudega fraktsioonide esindajad: Kadri Simson (Keskerakond), Andres Herkel (Vabaerakond), Martin Helme (EKRE), Urve Tiidus (Reformierakond).

Riigikogu viie fraktsiooni juhid kutsusid Reformierakonna esimehest peaminister Taavi Rõivast kolmapäeval kella 14-ks ise ametist lahkuma, ähvardades teda vastasel korral viie erakonna ühise umbusaldusavaldusega.

Peaministri tagasiastumisel astub tagasi ka tema juhitav valitsus, mis jätkab tegevust uue valitsuse ametisse astumiseni. Presidendil on tagasiastumispalve saamisest alates 14 päeva aega, et määrata peaministrikandidaat ning teha talle ülesandeks moodustada uus valitsus.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
umbusaldus, Riigiduuma, Taavi Rõivas

Peamised teemad