06:19 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1362
  • RUB75.4270
Kanad, illustratiivne foto

Ungaris tuvastati „linnugripi“ puhang

© Sputnik / Владимир Вяткин
Uudised
lühendatud link
2101

Euroopa kutsub rakendama kõrgendatud bio-ohutusmeetmeid kõigis linnuvabrikutes. Ungaris on tuvastatud lindudele äärmiselt ohtliku nakkushaiguse puhang.

ТАLLINN, 8. november — Sputnik. Ohtliku „linnugripi" viirusetüvega H5N8 puhang Ungaris sai laboratoorse kinnituse. Euroopa Komisjon kutsub EL-i riikide valitsusi rakendama linnukasvandustes kõige rangemaid kontrollimeetmed.

Kuigi eksperdid kinnitasid juba 4. novembril, et kalkunid Ungaris Tótkomlósi linnuvabrikus tappis nimelt äärmiselt patogeenne viirustüvi H5N8, teavitab Brüssel sellest avalikkust oma pressiteates alles nüüd.

Euroopa Komisjon kutsub liidu liikmesriike üles ilmutama valvsust ja rakendama linnukasvatuse valdkonnas erakorralisi kontrollimeetmeid, märkides, et vastavad teenistused Ungaris on tegutsenud operatiivselt ja efektiivselt.

Nädalajagu varem avastati see Aasia päritoluga viirustüvi samas Ungari piirkonnas hukkunud metslinnul. Brüssel leiab, et see gripipuhang, nagu ka samalaadsed haiguse „läbimurded" teistes EL-i piirkondades osutub „linnugripi" viiruse hooajalise ringluse ilminguks.

See viirustüvi näitab üles väga suurt levimiskiirust ja on ligi 100-protsendiliselt surmava mõjuga praktiliselt kõikidele linnuvabrikutes kasvatatavatele linnuliikidele. Teada on juhtumid, kus 48 tunni jooksul heitsid linnuvabrikutes viimse kui üheni hinge sajad linnud.

Viimatine haiguspuhang fikseeriti 2016. aasta augustis Prantsusmaal, üksikuid juhtumeid on täheldatud sealsamas oktoobrikuuni välja. Haiguse leviku tõkestamiseks väljatöötatud ohutusmeetmed uuriti läbi ja kinnitati 7. novembril kiirkorras korraldatud Euroopa ekspertide nõupidamisel.

Sel kohtumisel tutvustati ka uut tegevuste ja meetmete kompleksi Aafrika seakatku tagajärgede ületamiseks ja edasise leviku vältimiseks, mis ilmutab end jätkuvalt Lätis, Leedus ja Poolas (Eestit sellega seoses ei mainita).

Tagid:
viirustüvi H5N8, puhang, linnugripp, Euroopa Komisjon, Ungari, Euroopa, Prantsusmaa, EL

Peamised teemad