03:55 25. Aprill 2018
Tallinn+ 6°C
Kuula otse
Edgar Savisaar

Pikaks veninud vaidlus lõppes selgusega

© raepress
Uudised
lühendatud link
2410

Riigikohus: avalikus ruumis eksponeeritud reklaamide ehk Hiiu staadioni reklaami "Tallinn liigub" ja telekanalis PBK jooksnud reklaamide näol oli tegemist keelatud annetusega. Seega jääb kehtima ERJK ettekirjutus, millega kohustati Edgar Savisaart tagastama Tallinna linnale keelatud annetuse 116 642 eurot ja 89 senti.

TALLINN, 10. november — Sputnik. Riigikohus ei rahuldanud Edgar Savisaare kaebust haldus- ja ringkonnakohtu otsustele, millega jäeti rahuldamata tema kaebus erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) ettekirjutusele.

Riigikohtus toimus vaidlus peamiselt selle üle, kas erakonnaseadus (EKS) võimaldab ERJK-l erakonna liikme tegevust kontrollida ja talle kohustusliku ettekirjutuse teha ning kas ERJK on õigesti vaidlusalused sündmused kvalifitseerinud keelatud annetusena. Riigikohus märkis, et ERJK-l on õigus kontrollida ka erakonna nimekirjas kandideeriva isiku tegevuse vastavust erakonnaseadusele ning teha erakonna nimekirjas kandideerivale isikule kohustuslikke ettekirjutusi.

Keelatud annetus on ka see, kui kohalik omavalitsus ehk juriidiline isik tasub reklaamide eest, mille eesmärgiks oli erakonna liikme reklaamimine avalikus kohas mõjustamaks valijaid, mitte aga avalike huvide edendamine ega avalike ülesannete täitmine. Seeläbi saab erakonna liige juriidiliselt isikult rahaliselt hinnatava hüve. Erakonna liige aga ei tohi juriidiliselt isikult vastu võtta rahaliselt hinnatavat hüve, märkis riigikohus.

ERJK esimehe Kaarel Tarandi sõnul on riigikohtu otsuses tähtis eeskätt see, et väga pikaks veninud vaidlus selgusega lõppes.

"Tegu on siiski juba 2013. aasta kohalike valimiste kampaania käigus toimunuga ja oli ülitähtis, et lõplik selgus antud valdkonnas keelatu ja lubatu piiridest oleks lõppenud piisavalt aegsasti selleks, et kellelgi ei tekiks kiusatust järgmiste, 2017. aasta kohalike valimiste käigus samu võtteid reklaamiks proovida," ütles Tarand neljapäeval BNS-ile.

Riigikohtu otsus annab Tarandi sõnul selge tee lõpuni ka antud valimiste järel tehtud muude ERJK ettekirjutuste osas, mis samuti on kulutanud mitme kohtuastme aega ja uksi.

"Loodetavasti teeb ka Tallinna linnavõim kohtuotsusest omad järeldused mitte ainult konkreetsete valimisreklaamide, vaid laiemalt linnavõimu korraldatava teavitamise kohta," sõnas Tarand.

Tagid:
reklaam, "Tallinn liigub!", ERJK, riigikohus, Kaarel Tarand, Edgar Savisaar

Peamised teemad