10:12 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
9921

Putini valitsus pidas valimiskampaania ajal kontakte Trumpi meeskonnaga.

Roland Oliphant, The Telegraph

Euroopa liidrid ja endised kõrged sõjaväelased palusid Donalt Trumpil selgitada oma seisukohti NATO küsimuses kartuses, et vastvalitud presidendi valimiseelne retoorika Venemaa kohta võib kahjustada transatlantilist julgeolekut.

Ohumärgid tekkisid siis, kui Venemaa võimud kinnitasid, et hoidsid valimiskampaania ajal kontakti Trumpi meeskonnaga vaatamata sellele, et olid varem korduvalt eitand oma sekkumist valimistesse.

Venemaa välisministri asetäitja Sergei Rjabkov teatas, et enne valimisi "olid neil kontaktid" Trumpi lähikonda kuuluvate mõjukate inimestega.

"Ei saa öelda, et kõik, kuid paljud nendest pidasid Venemaa esindajatega sidet," ütles ta, lisades, et Hillary Clintoni meeskonna liikmed lükkasid sellised ettepanekud tagasi.

Sergei Rjabkov lisas veel, et mingit "eufooriat" seoses Trumpi valimisega Venemaal ei ole ja esialgu "erilisi lootusi" uue Ameerika administratsiooni suhtes ei hellitata.

"Me ei näe mingit põhjust taganemiseks senisest seisukohast, et valimisvõitluse käigus on USA-s venemaavastasuse osas välja kujunenud mõlemaparteiline konsensus," ütles ta.

Venemaa ajakirjanduses hinnatakse Trumpi kõrgelt kui reaalpoliitikut, kes võib ära lõpetada selle, mida paljud peavad Ameerika Venemaa-vastaseks agressiooniks. Kui tema valmisvõidust teatati, puhkes Venemaa parlamendis aplaus.

Venemaa poliitikud ja eksperdid arutlevad avalikult selle üle, et Donald Trump tühistab sanktsioonid ja tunnistab isegi Krimmi ühinemist Venemaaga 2014. aastal.

Euroopas aga pelgavad kõrged sõjaväelased ja diplomaadid, et Trumpi retoorika võib tähendada lahtiütlemist transatlantilise koostöö doktriini olulistest elementidest ja provotseerida Venemaad kordama midagi Ukrainas toimunu sarnast NATO idapoolsete liikmesriikide suhtes.

Donald Trump on tuntud oma väljaütlemiste poolest NATO-st kui "oma aja äraelanud ja äärmiselt kulukast" alliansist, ta on teatanud, et ei täida NATO põhikirja viiendast artiklist tulenevat kohustust teiste alliansi liikmete suhtes, enne kui ta pole veendunud, et nad on kandnud vastava osa kaitsekulutustest.

"Oht seisneb selles, et kui püstitada küsimus viienda artikli tingimuste täitmisest, siis põrmustuks NATO kollektiivkaitse kontseptsioon. See seaks kahtluse alla selle efektiivsuse ja õõnestaks usaldust. Seega muutub heidutuse efekt nullilähedaseks," ütles NATO vägede endine ülemjuhataja Euroopas kindral Sir Richard Shirreff.

Kindral Shirreffi sõnul toetab ta seisukohta, et Euroopa liitlastel tuleb oma kaitsekulutusi suurendada ja hoiatas, et "nõuetele mittevastavuse ja oma võimetusega vajalikke meetmeid tarvitusele võtta soodustab Euroopa sellise isolatsioonitendentsi süvenemist USA-s".

Möödunud nädalal teatas The Telegraph Ühendkuningriigi sõjaväeluure kartusest, et Lääne armeed ei ole varsti enam võimelised vastu seisma ohtudele, mida kujutavad endast Venemaa uusimad tankid.

Neljapäeval palusid Euroopa poliitikud Donald Trumpi selgitada oma seisukohti NATO-ga seonduvates küsimustes.

"Ma loodan väga, et kaitseküsimusi ja Venemaad käsitlev retoorika oli vaid valimiskampaania osa," ütles ilmselt tulevane Leedu peaminister Saulius Skvernelis.

USA asepresidendile Joe Bidenile jäi hiljutisel Läti-visiidil mulje, et Balti riigid tunnevad Venemaa ja vabariiklaste kandidaadi Donald Trumpi Ühendriikide presidendiks saamise ees surmahirmu, kirjutas Sputnik Eesti varem.

"Tahaksime teada, millised on tema kavatsused alliansi suhtes," teatas neljapäeval Euroopa komisjoni juht Jean-Claude Juncker.

Donald Trumpi ja Vladimir Putini seisukohtade lähenemise perspektiiv tegi ärevaks ka Ukraina, kelle jaoks USA on võtmeliitlane 2014. aastast, kui kukutati võimult sealne venemeelne president Viktor Janukovitš.

Nadežda Savtšenko, endine sõjaväelane ja lahingukopteri tüürimees, kes oli Venemaal kaks aastat vahi all pärast vangilangemist lahingutegevuse käigus Ida-Ukrainas, pöördus Trumpi poole üleskutsega mitte jätta Ukrainat üksinda "silm silma vastu agressoriga".

"Pöördun teie pole palvega säilitada ja isegi tugevdada sanktsioone Venemaa vastu, sest see riik tunnistab vaid toorest jõudu," kirjutas oma kirjas Trumpile Nadežda Savtšenko, kes käesoleval ajal on Ukraina parlamendi saadik.

Ukraina president Petro Porošenko omakorda saatis härra Trumpile kolmapäeval oma siirad õnnesoovid ja avaldas järjekordselt paljutähenduslikult lootust, et uus president jätkab Ukraina toetamist "meie võitluses Venemaa agressiooni vastu".

"Olen Teile väga tänulik Teie tänahommikuse avalduse eest, et detsembris pikendatakse sanktsioone ja uus president saab olema meie suhetes kindlaks partneriks koostöös vabaduse ja demokraatia eest," teatas ta reedel televisioonis edastatud kohtumisel USA Ukraina suursaadiku Marie Yovanovitch'iga.

President Obama kehtestas sanktsioonid mitmete Venemaa füüsiliste ja juriidiliste isikute vastu pärast Krimmi annekteerimist Venemaa poolt ja tema sõjalise osalemise pärast Ida-Ukrainas toimuvas sõjategevuses.

Kuna sanktsioonid kehtestati presidendi otsusega siis teoreetiliselt võib Donald Trump need tühistada ilma Kongressiga kooskõlastamata.

Trumpi ja Putini vastastikused väljaütlemised meedias:

Putin Trumpist:

"Ta on väga silmaapaistev inimene, kahtlemata andekas… Ta on valimiskampaania absoluutne liider… Ta räägib, et tahab üle minna uuele, tihedama ja sügavama suhtlemise tasandile Venemaaga. Kuidas me saaksimegi seda mitte tervitada? Loomulikult me tervitame seda" (detsember 2015)

Trump Putinist:

"On alati suur au, kui sind kiidab selline nii kodu- kui ka välismaal lugupeetud inimene."

"Arvan, et me hakkama Vladimir Putiniga klappima. Ma lihtsalt arvan nii. Rahvas, mida teie arvate? Mina arvan küll, et me hakkama klappima." (juuli 2015)

"Mul ei ole temaga mingeid suhteid, välja arvatud see, et ta nimetas mind geeniuseks. Ta ütles, et Donald Trump on geenius, et temast saab partei liider ja maailma liider või midagi sellist. Ta räägib minust hästi… Arvan, et mul saavad olema Putiniga head suhted, kes teab… (veebruar 2016)

"Mul ei ole Putiniga vähimatki pistmist, ma ei ole temaga kunagi rääkinud, ma ei tea temast midagi, peale selle, et ta hakkab minust lugu pidama." (juuli 2016)

"Mina käituksin Vladimir Putiniga kindlalt ja ma ei oskaks isegi ette kujutada, mida ma veel rohkem tahaksin, kui sõbralikku Venemaad, mitte nagu praegu. Et me võtaksime üheskoos kätte ja hävitaksime ISIS-e (Venemaal keelatud terroriorganisatsioon). Kas see poleks vahva, kui me hakkaksime tõepoolest klappima?" (juuli 2016)

"See inimene hoiab riiki tugevasti kontrolli all. See seal on hoopis teine poliitiline süsteem ja mulle see süsteem eriti ei meeldi, kuid tolles süsteemis on ta kahtlemata liider." (september 2016)

"Arvan, et kui (Putin) nimetab mind suurepäraseks (geniaalseks), siis tunnistan ma seda komplimenti, eks ju?" (september 2016)

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
valimiskampaania, oht, julgeolek, NATO, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Ukraina, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad