17:28 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Uudised
lühendatud link
3501

Kaksteist omavalitsusjuhti saatsid koalitsioonikõnelusi pidavate erakondade juhtidele ühispöördumise, milles soovivad käimasoleva haldusreformi peatamist.

TALLINN, 12. november — Sputnik. Omavalitsusjuhid märgivad Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele, Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimehele Margus Tsahknale ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehele Jevgeni Ossinovskile saadetud pöördumises, et 7. juunil vaetu võetud ja 1. juulil jõustunud haldusreformi seaduse menetlemine oli väga kiire, kuigi haldusreform vajanuks pikemat ja põhjalikumat kaalutlemist.

Omavalitsusjuhid juhivad tähelepanu sellele, et 26 omavalitsust taotlevad riigikohtult haldusreformi seaduse mitmete sätete, sealhulgas sundühendamise regulatsiooni kehtetuks tunnistamist põhiseadusvastasuse tõttu, vahendas BNS.

"Nimelt on 1. juulil jõustunud haldusreformi seadus osaliselt põhiseadusvastane ja vastuolus omavalitsuste põhiseaduslike tagatistega. Haldusreformi käigus hinnatakse omavalitsuste võimekust üksnes miinimumsuuruse kriteeriumi ehk 5000 elaniku järgi, kuid see ei ole ainsa kriteeriumina piisav ning erandid sellest on liiga kitsad," selgitasid omavalitsuste juhid.

Rahandusministeeriumis ei peeta praegu kuigi tõenäoliseks, et riigikohus reformi sundühendamist puudutavad sätted tervikuna põhiseadusvastaseks tunnistaks.
© Sputnik / Сергей Субботин

"Teisi kriteeriume, mis võimaldaksid arvestada eripära ja hinnata haldussuutlikkust, ei võeta haldusreformi käigus aga sisuliselt arvesse. Seetõttu ei võimalda haldusreform eristada võimekaid omavalitsusi mittevõimekatest ning ei omavalitsusüksuse miinimumkriteerium ega sundühendamine vaid elanike arvu alusel ei ole proportsionaalne," seisab ühispöördumises.

Seepärast paluvad pöördumisele allakirjutanud kaaluda kogu reformi peatamist ning võtta haldusreformi seadus vastu uuesti tervikuna, koos omavalitsuste osutatavate teenuste sisu ja kvaliteedi kriteeriumidega.

"Kui nimetatud ettepanek ei leia heakskiitu, siis igal juhul palume teha seaduses muudatused selliselt, et haldusreformi läbiviimise lähtealuseks on omavalitsuste tegelik vabatahtlik ühinemine ning valitsuse algatusel sundühendamine jäetakse ära. Ühendamise aluseks peab aga olema mitte elanike miinimumarv, vaid tegelikku haldusvõimekust näitavad sisulised kriteeriumid," seisab pöördumises.

Omavalitsusjuhid teevad koalitsioonikõnelusi pidavatele erakonnajuhtidele ettepaneku viia haldusreformi seadusesse sisse neli muudatust. Esiteks tuleks omavalitsusüksuse miinimumkriteerium asendada omavalitsuste võimekuse sisuliste kriteeriumidega. Teiseks tuleks kehtetuks tunnistada valitsuse algatusel omavalitsusüksuste sundühendamise regulatsioon.

Kolmandaks tuleks kõrvaldada diskrimineerivad sätted seoses ühinemistoetuste ning ühinemisega seotud kuludega. Neljandaks tuleks üle vaadata kõik haldusreformi seaduses toodud tähtajad, et haldusreformi ei viidaks läbi kiirustades ja kaalutlemata.

Kunagise justiitsministri Paul Varuli juhitud meeskonnal valmis kolmenädalase töö tulemusena ligi 50-leheküljeline analüüs, milles leitakse, et liigne põhiseaduse riive ei kaasne mitte ainult 5000 elaniku alampiiri ja valdade sundliitmisega, vaid ka ebavõrdsete ühinemistoetuste maksmise ja kiirustamisest tekkinud liialt lühikeste tähtaegadega.

Samal teemal

President kuulutas haldusreformi seaduse välja
Haldusreformi seadus sai Riigikogu lõpliku heakskiidu
Tööandjad uuele valitsusele: võtmekoht on võõrtööjõu sissetoomine
Ametiühingud tegid uuele koalitsioonile kaheksa ettepanekut
Tagid:
haldusreform, ettepanek, KOV, Margus Tsahkna, Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad