05:44 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Uudised
lühendatud link
48 0 0

Ekspresident Toomas Hendrik Ilves teatas Facebookis, et ta määrati maailma majandusfoorum (WEF) moodustatud blockchaini ehk krüptoraha tehnoloogia uurimisele moodustatud töörühma kaasesimeheks.

TALLINN, 12. november — Sputnik. Töörühm koguneb esimest korda Dubais ja keskendub blockchain'il põhinevate juhtimismudelite arendamisele, märkis portaal CoinDesk. Töörühma hakkab juhtima ettevõtte BitFury pressiesindaja ja president Barack Obama administratsiooni endine töötaja Jamie Smith, vahendas BNS.

Ilves ütles portaali CoinDesk teatel, et peab blockchain'i ehk blokiahelat kõige paljutõotavamaks tehnoloogiaks andmete tervikliku säilitamise ja turvalisuse seisukohast. "Tehnoloogia täielikust potentsiaalist alles hakatakse aru saama. Me võtame juhtrolli, et uurimada, kuidas blockchaini kasutada internetiturvalisuse edendamiseks," märkis Ilves.

Eesti infotehnoloogia kolledž on selgitanud, et blockchain ehk blokiahel on väärtust omavate tehingute jaotatud ja avalik arvestusraamat. Sisuliselt on tegu andmebaasiga, milles olevad tehingud on omavahel turvaliselt seotud. See andmebaas on jaotatud, mis tähendab, et sellel ei ole ühte keskset asukohta. Iga ahela osa omab kogu ahelast vähemalt osalist koopiat.

Tehingud, mida blokiahelasse salvestatakse, võivad olla väga erinevad. Neist tuntumad on krüptorahade ülekanded. Näiteks kui keegi kannab sulle üle hulga bitcoin'e ehk bitimünte, salvestatakse see tehing blokiahelasse.

Toomas Hendrik Ilves on öelnud, et demokraatia kaitseks oleks parim lahendus sularahavaba ühiskond. Ilves käis selle idee välja septembri alguses toimunud Avatud Ühiskonna Foorumil "Venemaa Euroopas: mida toob tulevik?", kus ta ta märkis, et nn pehme jõu kasutamise meetodite tipus on jälitamatu sularaha. Ta tõi näiteks altkäemaksu andmise ja parteide rahastamise.

Ilves märkis, et riikides, kus demokraatia on nõrk, lokkab korruptsioon, kus omakorda mängib sularaha olulist rolli. Seetõttu leidiski ilves, et kaotades sularaha, saaks demokraatiat märgatavalt tugevdada. Tema sõnul on tehnoloogia selleks valmis.

Tagid:
kaasesimees, tööruhm, krüptoraha, WEF, Toomas Hendrik Ilves, maailm, Eesti

Peamised teemad