15:50 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Uudised
lühendatud link
11 0 0

Džihadist Oussama Atar tõrjub uurijate väiteid, et tema on Pariisi ja Brüsseli terroriaktide koordineerija, kirjutas Belgia ajaleht La Derniere Heure (DH) laupäeval.

TALLINN, 12. november — Sputnik. 32-aastane Atar tõrjub väiteid oma kirjas emale, mille leht täismahus avaldas. Arvatakse, et Maroko ja Belgia topeltkodakondsusega mees viibib praegu Süürias, vahendas BNS.

"Ei, ma ei ole see mentor ega organisaator, kes juhtis Brüsseli rünnakuid ning ma ei olnud isegi teadlik sellest, mida Brahim ja Khalid kavandasid (olgu Allah neile armuline)," kirjutas Atar, viidates vendadele El Bakraouidele, kes olid kaks kolmest Brüsseli rünnakuid korraldanud enesetapupommarist.

Uurijate hinnangul kuulub Atar äärmusrühmitusse Islamiriik ja nad kahtlustavad, et ta oli mullu novembris Pariisis toimunud rünnakute peamine kavandaja.

Kirjas, mis saadeti Atari emale Malika Benhattalile pärast kontakti tema õega Facebooki kaudu, ei mainita Pariisi rünnakuid.

Mis puutub oma praegust asukohta, siis ütles Atar emale, et ta ei ole Euroopas ega kavatse ka naasta. Ta taunis ka "valesid" enda kohta ning "sõda" tema perekonna vastu.

"Ei, ma ei ole Osama bin Laden, ega (IS-i juhi) Abu Bakr Baghdadi parem käsi," kirjutas Atar, lisades, et ei ole viimasega kunagi kohtunud.

Atar vahistati Iraagis Ramadis 2005. aasta veebruaris ja mõisteti 10 aastaks vangi ebaseadusliku piiriületuse eest, teatas tema advokaat Vincent Lurquin tollal AFP-le.

Pärast vanglakaristuse osalist kandmist, sealhulgas kurikuulsas Abu Gharibi vanglas, ta vabastati ning saadeti 2012. aasta septembris tagasi Belgiasse.

Belgia külmutas kolmapäeval 15 terrorismis kahtlustatava isiku varad. Isikute seas, kelle varad külmutati, on ka Oussama Atar, keda kahtlustatakse Pariisi ja Brüsseli terroriaktide organiseerimises.

Otsus varad külmutada jõustus kolmapäeval. Kuningliku määruse järgi kehtestati ka nende isikute rahastamise ja nendele materiaalsete vahendite võimaldamise keeld.

"Me kavatseme seda nimekirja järgmiste kuude ning aastate jooksul süstemaatiliselt pikendada," sõnas justiitsminister Koen Geens neljapäeval.

Belgia terroritõrjeamet on esitanud 27 isiku nimed, keda kahtlustatakse reisimises Süüriasse ja Iraaki, kus saadi väidetavalt väljaõpet ning võideldi koos pühasõdalastega.

Atari kahtlustatakse terrorirünnakutes, milles hukkus ühtekokku 162 inimest. Tema varjunimeks on arvatavalt Abu Ahmed ja tema asukoht on teadmata.

Uurijad kahtlustavad, et 2015. aasta 13. novembri Pariisi rünnakute ja 22. märtsi Brüsseli lennujaama ning metroo rünnakute taga on sama äärmusrühmituse Islamiriik (IS) terrorirakuke.

Tagid:
džihadist, äärmuspropaganda, rünnak, Belgia terroritõrjeamet, Oussama Atar, Belgia, Prantsusmaa, Süüria

Peamised teemad