09:25 17. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1260
  • RUB75.0816
Superkuu ajal meenutab Kuu hiiglaslikku hõõguvat kera

Hiiglaslik „super-Kuu“ Maa kohal

© Sputnik / Владимир Сергеев
Uudised
lühendatud link
61570

Ebatavaliselt suure Kuu ilmumine leiab aset 14. novembril. Säärased kõikumised Maa ja Kuu vahemaas tulenevad sellest, et meie planeedi kaaslase orbiit on ellipsi kujuga.

TALLINN, 13. november — Sputnik. Tänavu novembris ja detsembris paistab Kuu oma täiskuufaasis erakordselt suur tänu Maa ja tema kaaslase maksimaalsele lähedusele, kusjuures novembrikuine Kuu on rekordiliselt suur viimase 68 aasta jooksul, teatas RIA Novosti viitega portaalile Space.com.

Superkuu kujutab endast astronoomilist nähtust, kus täiskuufaas langeb kokku Kuu ja Maa maksimaalse lähedusega ning taevakaaslane paistab 14 protsendi võrra suurem ja 30 protsendi võrra eredam kui tavaliselt.

Superkuu ajal meenutab Kuu hiiglaslikku hõõguvat kera, kuna ta läbib oma orbiidil Maale lähima punkti — perigee. Perigees on Maa kaaslane meie planeedile umbes 50 000 kilomeetrit lähemal kui siis, kui ta läbib kõige kaugema punkti — apogee.

Säärased kõikumised Maa ja Kuu vahemaas tulenevad sellest, et meie planeedi kaaslase orbiit on ellipsi kujuga.

Antud „superkuu" on käesoleva aasta jooksul juba teine — eelmine samasugune sündmus toimus tänavu 16. oktoobril, järgmine ebatavaliselt suure Kuu ilmumine leiab aset 14. novembril ja 13. detsembril. Novembrikuine „super-Kuu" saab astronoomide arvutuste kohaselt sellest kolmikust suurim ja pealekauba on see ka kõige suurem super-Kuu pärast 1948. aastat ja kõige eredamalt paistev kuu kuni aastani 2034.

Detsembrikuine „superkuu" tuleb huvitav selle poolest, et Kuu heledusega, nagu näitavad NASA astronoomide arvutused, kaasneb geminiidide metoorivool, mis valgustab öötaevast Maa kohal just detsembrikuu teisel nädalal. Selle tõttu on antud eredaim kosmiline „tulevärk" taevalaotuse uudistajatele vaevu nähtav.

Samal teemal

Kosmos on meie! Kuidas Eesti kosmoseriigiks sai
Tudengitel on plaanis nii ESTCube-2 kui ka ESTCube-3
1990. aastal toimus täielik päikesevarjutus
„Roskosmos“ rajab Kuul baasi
Tagid:
orbiit, Maa, Kuu

Peamised teemad