08:41 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
11220

USA presidendiks valitud Donald Trump ütles pühapäeva õhtul eetrisse antud pikemas intervjuus, et ta on "väga kaine" inimene, ning lubas riigipeana ennast "väga hästi üleval pidada".

TALLINN, 14. november — Sputnik. Trump möönis antud intervjuus, et tema käitumine "sõltub sellest, milline on olukord". Vastates küsimusele, kas ta kavatseb kasutada samasugust, mõnikord lõhestavad retoorikat, mida ta kasutas valimiskampaania ajal, sõnas Trump, et "mõnikord on vaja teatud retoorikat, et muuta inimesed motiveerituks".

Trump ütles, et ta nõuab oma poolehoidjatelt, et nad lõpetaksid teiste inimeste ahistamise või nende omandi hävitamise. Trumpi sõnul kurvastab teda, et sellised asjad juhtuvad. "Ma ütlen otse kaamerasse: lõpetage see," ütles ta.

Trump püüdis pühapäeva õhtul eetrisse läinud teleintervjuus leevendada ameeriklaste hirme oma ametiaja suhtes. "Ärge kartke. Me toome meie riigi tagasi," ütles ta telekanali CBS saates "60 minutit", pöördudes meeleavaldajate poole, kes on protestinud tema valimisvõidu ja kampaanialubaduste vastu.

Käsitledes ülemkohtuga seotud küsimusi, kus praegu on vakantsed üheksa kohta, lubas Trump, et esitab kandidaadid, kes toetavad piiranguid abortidele ja kaitsevad põhiseaduslikku õigust kanda relvi. "Kohtunikud on elu-pooldavad," ütles Trump.

Ta andis ka mõista, et ei kavatse tühistada samasooliste abiellumise õigust USA-s. "See on seadus. See on ülemkohtus paika pandud," ütles Trump vastuseks küsimusele, kas ta toetab "abielude võrdsust". Ta kutsus oma poolehoidjaid lõpetama vähemuste esindajate tagakiusamist ja ahistamist.

Trump kinnitas ka, et ta peab kinni valimiskampaania lubadusest ehitada Mehhiko piirile müür ebaseadusliku immigratsiooni takistamiseks. Ta möönis samas, et kohati võib müüri asemel olla ka tara.

Trump ütles, et kuni kolm miljonit dokumentideta migranti, kellel on kuritegelik register, saadetakse riigist välja või pannakse trellide taha.

"See, mida me teeme, on võtame kinni inimesed, kes on kurjategijad ja kellel on kuritegelik register, jõuguliikmed ja narkodiilerid," sõnas ta. "Meil on palju selliseid inimesi, tõenäoliselt kaks miljonit, võib olla isegi kolm miljonit. Me saadame nad meie riigist välja või me paneme nad vangi."

Samas jättis ta lahtiseks veel mitme miljoni ebaseadusliku migrandi saatuse, kes teevad USA-s palehigis tööd. "Pärast seda, kui piir on turvatud ja pärast seda, kui kõik normaliseerub, otsustame nende inimeste osas, kellest te räägite, kes on suurepärased inimesed," ütles ta.

Immigratsioon on Trumpi sõnul üks kolmest prioriteedist, millest ta on rääkinud ka esindajatekoja spiikri Paul Ryaniga. Teised kaks prioriteeti on president Barack Obama tervishoiureformi muutmine ning seadus maksukärbetest ja maksukoodeksi lihtsustamine.

Trump kinnitas eetrisse, et ta loobub presidendi 400 000 dollari suurusest aastapalgast.

"Ma ei võta seda palka vastu, ma ei võta seda," ütles ta telekanali CBS saates "60 minutit", kinnitades lubadust, mille ta andis juba septembris ühes kampaaniavideos. "Ma arvan, et ma pean seaduse kohaselt võtma vastu ühe dollari, seega võtan ma ühe dollari aastas," lisas ta.

Protestid jätkuvad

USA mitmes linnas jätkusid pühapäeval meeleavaldused uueks riigipeaks valitud Donald Trumpi vastu. New Yorgis Manhattanil osales keskpäevast õhtuni väldanud meeleavaldusel üle tuhande inimese.

Protestiüritused toimusid ka Los Angeleses, San Franciscos, Philadelphias ja mujal. Mitusada inimest marssis Philadelphias ümber raekoja ja liikus siis läbi kesklinna, kandes loosungeid ja skandeerides "Donald Trump peab lahkuma!"

Los Angeleses kogunes mõnisada inimest uudistekanali CNN-i kohaliku peakorteri juurde. San Franciscos avaldas meelt mitusada inimest, marssides läbi kesklinna. Laupäeval oli neid hinnanguliselt 8000.

Sacramentos avaldas pühapäeval meelt umbes 800 inimest ning veel sajad moodustasid inimketi ümber Oaklandi Merritti järve. Oregoni politsei teatel vahistasid nad laupäeva õhtul ja pühapäeva varahommikul Trumpi-vastaste meeleavalduste käigus 71 inimest.

USA presidendiks valitud Donald Trump tegi pühapäeval teatavaks Valge Maja personaliülema ning oma peamise strateegi ja nõuandja nimed. Valge Maja personaliülemaks saab Reince Priebus ja Trumpi peamiseks nõunikuks Steven Bannon.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
presidendipalk, meeleavaldajad, poolehoidjad, pöördumine, retoorika, migrandilaine, CBS, Donald Trump, USA

Peamised teemad