00:59 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Uudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
4511

Vene president Vladimir Putin ja USA presidendivalimised võitnud Donald Trump pidasid esmaspäeva õhtul maha telefonivestluse, tunnistades mõlemad vajadust normaliseerida suhted Washingtoni ja Moskva vahel.

TALLINN, 15. november — Sputnik. Nad märkisid, et Venemaa ja USA suhted on hetkel äärmiselt ebarahuldavas seisus ning toonitasid vajadust nende normaliseerimiseks aktiivselt koostööd teha, vahendas BNS.

Kremli andmeil leppisid pooled kokku jätkata telefonikontakte ja perspektiivis kohtuda ka isiklikult. Moskva ja Washingtoni esindajad hakkavad selleks ettevalmistusi tegema.
Trumpi üleminekumeeskonna avalduse kohaselt oli Putin helistanud tulevasele riigipeale, et õnnitleda teda "ajalooliste valimiste võidu puhul".

Putin soovis Trumpile edu oma kampaanialubaduste täitmisel ja väljendas valmisolekut dialoogiks uue administratsiooniga "võrdsuse, vastastikuse austuse ja teineteise siseasjadesse mittesekkumise põhimõttel".

"Nad olid ühte meelt vajaduses ühendada jõupingutused võitluses vaenlasega number üks: rahvusvahelise terrorismi ja äärmuslusega," märkis Kreml, lisades, et selles kontekstis arutati ka Süüria kriisi lahendamist.

Trumpi meeskond kirjeldas vestlust üldisemalt, öeldes, et tulevane president arutas Putiniga ohte ja väljakutseid, millega mõlemad riigid silmitsi seisavad, aga majandusküsimusi ja üle kahe aastasaja kestnud Ühendriikide ja Venemaa suhteid.

Trump ütles Putinile, et loodab tugevaid ja vastupidavaid suhteid Venemaa ja selle rahvaga, märkis tema meeskond.

Putin on varem öelnud, et Venemaa on valmis ja soovib taastada täiemahulised suhted USA-ga.

Putin avaldas kampaania ajal toetust Trumpile, viimane aga meelitas ja kiitis korduvalt Vene presidenti ja väljendas soovi temaga koostööd teha.

"Pooled märkisid, et tuleval aastal möödub 210 aastat diplomaatiliste suhete sõlmimisest Venemaa ja USA vahel, mis juba iseenesest peaks stimuleerima naasmist pragmaatilise, vastastikku kasuliku koostöö juurde, mis vastaks kahe riigi huvidele, nig aitaks kaasa stabiilsusele ja julgeolekule kogu maailmas," lisas Kreml.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
perspektiivid, telefonikõne, Donald Trump, Vladimir Putin, USA, Venemaa

Peamised teemad