17:13 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Uudised
lühendatud link
5762

53-aastane Rumen Radev õppis sõjaasjandust USA-s ja järgis teenistuses NATO standardeid. Kuid lendama hakkas ta omal ajal nõukogude hävituslennukitel. Ja sellest ajast jäi talle ilmselt eluks ajaks meelde, et Bulgaarias on kõrgustesse tõusta võimalik vaid Venemaa tiibadel.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik 

Neid on nüüd kaks. Vähemalt Euroopas ei räägi enam kaugeltki kõik, et kõiges on süüdi Putin. Siin-seal lisatakse läbi hammastekrigina juurde: "… ja Trump." Igal juhul teeb Bulgaaria suurima valitsuspartei ГЕРБ kandidaat Tsetska Tsacheva valimiskaotuse pärast presidendivalimistel hingesügavuses etteheiteid ka ameeriklastele. Hoopis uhkem on ju pidada ennast geopoliitilise olukorra, mitte omaenda vigade ohvriks. Kes teab, kas oleks süüdistatud ookeanitagust valijat ka siis, kui Hillary oleks võitnud seal ja siin oleks parlamendi esimehel asi õnneks läinud. Ja veel naisterahvas pealegi, kes seisis samuti vastamisi venemeelse kandidaadiga.

Kohalikud võimud arvavad endiselt, et mitte ainult nemad, vaid ka kodanikud joonduvad USA poole. Kuigi enam vist mitte. Täpsemalt öeldes, enam vist mitte seda. Saanud teada lävepaku küsitluse tulemustest, teatas peaminister Bojko Borisov oma valitsuskabineti tagasiastumisest. See tähendab, et riigil oleks nagu ikka midagi puudu. President valiti ära, nüüd pole valitsust. Muide, sellest valitsusest, mis paar viimast aastat valitses, räägiti, et milline ta ka oli või ei olnud, ikkagi oli see väljastpoolt peale surutud. 

Võimalik, et presidendikandidaadid ei olnud. Kui Borisovit uskuda, siis Tsacheva oli ta ise välja valinud, sest "Euroopa liidrid suhtusid temasse soosivalt". Sellest, et valivad tegelikult ju mitte nemad, sai ta juba esimeses valimisvoorus aru. Pisut üle 20% ja peaministri avalik ülestunnistus, et ta eksis. Ja seda enne teist valimisvooru, kus vaja oleks olnud valijaskonda erakordselt mobiliseerida.

Paistab, et oma inimestele selja pööramine on ametliku Sofia ametlik firmamärk. Üldiselt tehti seda Washingtoni ja Brüsseli meeleheaks, libisedes seejuures EL vaesemate riikide sekka ja keeldudes Venemaa päästvatest projektidest ("South Stream" gaasijuhe, Belene aatomielektrijaam). Ja siis, kui ÜRO peasekretäri valimiste finaalis Julgeolekunõukogus loobuti oma kaasmaalase ja UNESCO direktori Irina Bokovast sellepärast, et ainult tema võis pakkuda konkurentsi Euroopa Liidu soosikule Antonio Guterresile.

Hääletuskast, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Portugallasel läks kokkuvõttes kõik korda. Bojko Borisovil, vaatamata sellele, tuleb välja, et mitte. Kuigi Bulgaaria peaministril on volitusi rohkem, kui presidendil. Kuid lugupidamine ei ole pärast uue riigipea valimist enam võrreldav. 53-aastane Rumen Radev õppis sõjaasjandust USA-s ja järgis teenistuses NATO standardeid. Kuid lendama hakkas ta omal ajal veel nõukogude hävituslennukitel. Ja sellest ajast on talle ilmselt eluks ajaks meelde jäänud, et kõrgustesse tõusta on Bulgaarias võimalik vaid Venemaa tiibadel. Ta läks õhujõudude ülema ametikohalt erru pärast valitsuse otsust anda kontroll Bulgaaria õhuruumi üle alliansi lennukitele. Kindral ei suutnud seda alandust taluda. 

Valijad pidasid selle meeles. Kuigi nad hääletasid mitte ainult ohvitseri au vaid ka kavatsuse poolt tagasi pöörduda heade suhete juurde Venemaaga, nende ajaloolise mõtte ja praktilise tähenduse juurde. Kas ta mõtles maandumisele minnes sellele, et vahetab vanad räämas MiG-d (Nõukogude päritolu hävituslennukite tüüp — toim.), teisi lennukeid kohaliseks angaarides aga paraku pole, samasuguse kulunud riigimasina vastu? Selleks, et see käima panna, on tal vaja sooritada kõrgema pilotaaži elemente. Ilmselt ta teab seda. Seepärast ta ei varjagi, et on valmis töötama otse Putiniga. Mis aga puutub parteisse "Kodanikud Bulgaaria Euroopa suunalise arengu toetuseks" (venekeelne lühend — ГЕРБ — tähendab sõnana "vappi"), siis riik saab ilma selle ГЕРБ-ita hakkama. Kuid see on tema võimalus mitte ka ilma liputa, see tähendab ilma kodumaata jääda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
sõjandus, valijad, hävituslennuk, NATO, Tsetska Tsacheva, Bojko Borisov, Rumen Radev, Bulgaaria, USA, Venemaa

Peamised teemad