03:12 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Uudised
lühendatud link
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
2921

Eesti diplomaatide mõtteviis peab muutuma ning nad peaksid senisest märksa enam tegelema ettevõtjate huvide esindamisega välisriikides, ütles ettevõtlusminister Liisa Oviir ning lubas välisministeeriumi palkasid tõsta.

TALLINN, 15. november — Sputnik. "Välisteenistuse üks peamisi mõtteid ja lähtekohti ongi see, mida nad saavad teha meie ettevõtjate huvides. Sest eksport on nii väikese riigi puhul see, mis tegelikult seda riiki üleval hoiab. Ja sellesse tuleb panustada. Oluliselt rohkem, kui me seni oleme teinud," rääkis Oviir teisipäeval BNS-ile.

Tema sõnul, 25 aastat tagasi seadis Eesti eelkõige suhted sisse, mis olid katkenud pikaks ajaks. Euroopa Liidus kaetakse kõik lepingulised suhted Brüsseli poolt.

"Meil on vaja tegeleda majandusega ja see on see, mis on jäänud kõrvaliseks. Ja mis on kindlasti uuel koalitsioonil väga selgelt fookuses. Et tugevdada nii finantsilist poolt, mis on jäänud tahaplaanile, aga tuua kaasa ka uus põhimõtteline arusaamine, sellest, mis on välisteenistuse eesmärk, mis on välisteenistuse mõte. Ja see on see, et me toetame oma ettevõtteid igal etapil nendel turgudel, kuhu neil on võimalik siseneda," rääkis sotsiaaldemokraadist minister.

Oviiri sõnul peaks iga suursaadik mõistma, et tema üks tähtsamaid funktsioone on Eesti ettevõtete toetamine, et aidata neil leida ekspordipartnereid ja investeeringuid Eestisse.

"Kõige olulisem minu jaoks ongi see põhimõtteline mindshift [mõtteviisi muutus] meie välisteenistuse. Küsimus on eelkõige meie ettevõtjate toetamises ja see tuleb väga tugevalt lauale tuua," rõhutas Oviir.

Uue koalitsiooni lubadus tugevdada Eesti välisteenistust tähendab ka välisministeeriumi palkade kasv.

"See on selgelt kõigi kolme osapoole seisukoht, et välisteenistust tuleb tugevdada," rääkis Oviir teisipäeval BNS-ile, lisades, et see puudutab ka diplomaatide palkasid. "Väidetavalt on [välisministeeriumis] sisenemispalk 1160 eurot ja see on oluliselt madalam enamusest ministeeriumitest," märkis Oviir.

"Samas on ju tegemist ministeeriumiga, mis peaks koondama tööjõu mõttes kõige paremaid, crème de la crème'i. Mis tähendab seda, et tegelikult me ei saa sinna väga head tööjõudu," lisas sotsiaaldemokraadist minister.

"See küsimus tuleb kindlasti ära lahendada," rõhutas Oviir.

Ettevõtlusminister märkis vestluses BNS-iga, et lisaks välisministeeriumi töötajate palga teemale tuleb kaaluda ka välisesinduste võrgu optimaalsust.

Rahandusministeeriumi andmetele oli välisministeeriumi keskmine brutopalk eelmisel aastal 1636 eurot, mis oli ministeeriumite võrdluses madalaim. Suuruselt järgmine keskmine palk oli keskkonnaministeeriumis — 1639 eurot. Kõige kõrgem keskmine palk oli 2015. aastal kultuuriministeeriumis — 2050 eurot. Üle 1900-eurone keskmine palk oli veel viies ministeeriumis.

Uut koalitsiooni moodustavad Keskerakonna, Sotisaaldemokraatliku Erakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu esindajad kinnitasid eelmisel nädalal Eesti senise välis- ja julgeolekupoliitika jätkumist ning lubasid eraldada välisteenistusele rohkem ressursse.

Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Tagid:
koalitsioonikõnelused, äri, Välisministeerium, suursaadik, Liisa Oviir

Peamised teemad